سلامت فردیعلم و سلامتی

سبک زندگی و درباره آن

سبک زندگی، مفهوم تازه ای نیست. هزاران سال است که انسانها کوشیده اند سبک زندگی خود را بشناسند و مدیریت کنند و حتی دولت ها کوشیده‌اند بر روی سبک زندگی مردمان خود، تاثیر بگذارند. اما تعریف سبک زندگی و مفهوم پردازی در مورد آن، نسبتاً جدید است.

معمولاً نخستین استفاده جدی از لغت Lifestyle در متون جدید را به آلفرد آدلر روان درمان‌گر اتریشی نسبت می‌دهند (لغت Lebensstil).

اما باید به خاطر داشته باشیم که آنچه آدلر در مورد سبک زندگی مطرح می‌کند بیشتر به جنبه‌های رفتارشناسی و شخصیت شناسی و نیز تاثیرات تربیت دوران کودکی در سالهای بزرگسالی می‌پردازد و با چیزی که امروزه از سبک زندگی می‌شناسیم، تفاوت جدی دارد.

سوبِل در کتاب Lifestyle and Social Structure  توضیح می‌دهد که سبک زندگی، یک شیوه‌ی مشخص و قابل مشاهده از زیستن است.

از آنجا که مشاهده‌ی رفتار انسانها، همیشه و همه جا امکان‌پذیر نیست، بسیاری از محققان، ترجیح می‌دهند به جای رفتارهای ما، انتخاب‌های ما در زندگی روزمره را به عنوان نشانه‌ای دست دوم از سبک زندگی مورد بررسی قرار دهند.

 

بیماری های مرتبط با سبک زندگی

شاید تعریفی که در کتاب Psychology of Lifestyle  از قول سازمان بهداشت جهانی نقل شده است را بتوان به عنوان تعریفی ساده (برای درک بهتر مفهوم بیماری های مرتبط با سبک زندگی) به خاطر سپرد:

سبک‌های زندگی، الگوهایی از انتخابهای رفتاری از میان گزینه های مختلف هستند که بر اساس شرایط اقتصادی – اجتماعی و سهولتی که برای انسانها دارند، شکل می‌گیرند.

بنابراین، انتخاب در مورد سیگار کشیدن یا نکشیدن، انتخاب بین استفاده از نوشیدنی‌های الکلی یا عدم استفاده از آنها، انتخاب بین نوشیدن چای یا قهوه، انتخاب بین استفاده از خودروی شخصی یا وسایل نقلیه عمومی، همگی بخشی از الگوهای تصمیم گیری و انتخاب ما هستند که #سبک زندگی ما را می‌سازند.

معمولا در تعریف بیماری های سبک زندگی به این ویژگی اشاره می‌شود که بیماری‌های سبک زندگی، به جای اینکه ریشه ارثی داشته و یا از طریق دیگران به ما سرایت کرده باشند، از سبک زندگی ما نشأت می‌گیرند.

در نخستین دسته‌بندی‌ها در سالهای ۲۰۰۰، بیماری‌هایی مانند سکته، سرطان ریه، سرطان مقعد، دیابت، انسداد ریه و بیماری عروق کرونر قلب به عنوان بیماریهای سبک زندگی شناخته می‌شدند.

اما بعدها‌ با توسعه‌ی تکنولوژی، بیماریهای متعدد دیگری از جمله موارد مربوط به ستون فقرات و گردن هم، به مجموعه‌ی بیماریهای سبک زندگی اضافه شد.

هنوز نمی‌توان به صورت دقیق، حد و مرز بیماریهای سبک زندگی را مشخص کرد. اما در ویکی پدیا، تعریفی ساده و قابل درک از بیماریهای سبک زندگی ارائه شده است که تصویری شفاف‌تر از آنها به دست می‌دهد:

بیماریهای سبک زندگی بیماریهایی هستند که به نظر می‌رسد در کشورهایی که توسعه یافته‌تر هستند و عمر انسانها در آنها افزایش یافته، است، تکرر وقوع آنها بیشتر است.

ما در درس مدیریت استرس در متمم، اشاره کرده‌ایم که امروز، استرس مزمن را نیز از جمله بیماریهای سبک زندگی می‌دانند.

با وجود همه‌ی پیچیدگی‌هایی که در تعریف و تبیین بیماری‌های سبک زندگی وجود دارد، هنوز کارهای ساده‌ای مانند سی دقیقه پیاده روی روزانه می‌توانند تا حد قابل توجهی، احتمال ابتلای ما به این نوع بیماری‌ها را کاهش دهند.

یکی از کتابهای زیبا و ساده در زمینه بیماری های سبک زندگی کتاب Mismatch نوشته‌ی پیتر گلوکمن است که عنوان فرعی آن به شکل خلاقانه‌ای به این صورت انتخاب شده است: بمب ساعتیِ بیماریهای سبک زندگی.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا