علم و سلامتیسلامت فردی

همه چیز درباره ویروس کرونا

اکنون از هر زمان دیگری مهمتر است که بدانیم ویروس کرونا چیست، چه نشانه هایی دارد، و چگونه در این شرایط از ابتلا به آن جلوگیری کنیم. شرکت Medical Guardian طی مقاله زیر یک راهنمای جامع برای افراد مسن و خانواده ها به منظور آموزش در مورد چگونگی سالم ماندن در هنگام شیوع کرونا ارائه نموده است.

شناخت ویروس کرونا

طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC)، ویروس کرونا یک بیماری تنفسی است که می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود. ویروسی که باعث بیماری کرونا می شود یک ویروس کرونا جدید است که برای اولین بار در حین بررسی شیوع یک بیماری در ووهان چین کشف شد. در حال حاضر، کرونا در اکثر مناطق جهان وجود دارد و بیش از 15 هزار مورد تایید شده تنها در ایالات متحده گزارش شده است.

عبارت “از فردی به فرد دیگر” مستقیما به این وضعیت اشاره دارد که انتقال بین افرادی که در فاصله 6 فوتی از یکدیگر قرار دارند از طریق قطرات تنفسی تولیدشده در هنگام سرفه یا عطسه، صورت می پذیرد. با توجه به این یافته، ضروری است که از نزدیک شدن به دیگران در مکان های عمومی اجتناب نموده یا فاصله گذاری اجتماعی را تا زمان فروکش کردن شیوع این بیماری رعایت نماییم – که شامل ماندن در خانه در هنگام شیوع گسترده بیماری می باشد. از آنجا که بروز نشانه های کرونا می تواند چند روز طول بکشد و موارد خفیف غالبا بدون نشانه هستند، مهم است که همیشه در هنگام عطسه یا سرفه بینی و دهان خود را با آرنج یا یک دستمال بپوشانید – بلافاصله دستمال را دور بیندازید و دستان خود را بشویید – تا در صورت ابتلا به این بیماری، از انتشار ویروس به دیگران جلوگیری کنید..

ویروس کرونا چیست؟

در مجله عفونت های بیمارستانی عنوان شده است که ویروس کرونا می تواند از طریق تماس با مایعات آلوده بر روی سطوح به سادگی گسترش یابد. این ویروس می تواند بر روی برخی از سطوح تا بیش از یک هفته زنده بماند – لذا ضروری است که در صورت امکان در هنگام شیوع بیماری از مکان های عمومی پرهیز نموده و اشیائی که زیاد مورد استفاده قرار می گیرند (مانند تلفن، دستگیره در، شیر آب، میز کار و غیره) را مرتبا ضدعفونی کنید.

نشانه های کرونا

ویروس کرونا می تواند به عفونت های شدید دستگاه تنفسی منجر شود و دارای نشانه هایی شبیه به سرماخوردگی یا آنفولانزا مانند تب، سرفه، آبریزش بینی، و گلودرد می باشد. بروز این نشانه ها ممکن است 2 الی 14 روز طول بکشد و در صورت تشدید باید به دقت کنترل شوند.

در صورت بروز نشانه های موسوم به علائم هشداردهنده اضطراری کرونا – شامل دشواری در تنفس، تنگی نفس، احساس درد یا فشار مداوم در قفسه سینه، احساس سردرگمی جدید یا عدم توانایی در بیدار شدن، کبودی لب ها یا صورت – ضروری است که فورا تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید و پزشک را از این نشانه ها مطلع سازید.

علائم ویروس کرونا

کسانی که بیشتر در معرض خطر هستند

با ثبت موارد خفیف و شدید ویروس کرونا مشخص شده است که مردان، افراد سیگاری و سالمندان، به علت پیامدهای آسیب ریوی و بیماری های مزمن، بیشتر در معرض ابتلا هستند. بر اساس این یافته ها، ضروری است که سالمندان مبتلا به بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) – مانند برونشیت، آمفیزم یا سایر بیماری های تنفسی – برای جلوگیری از تماس با ویروس کرونا اقدامات احتیاطی بیشتری منجمله پرهیز از سفر یا قرارگیری در مکان های عمومی پر رفت وآمد را در نظر داشته باشند.

محافظت از خود در برابر ویروس کرونا

موارد زیر روش های پیشگیری ساده ای هستند که میتواند برای تمام سنین، به ویژه سالمندان یا افراد مبتلا به اختلالات خود ایمنی مورد استفاده قرار گیرد تا خطر ابتلا به ویروس کرونا را به حداقل برساند.

 • در مکان های عمومی دستکم 6 فوت از دیگران فاصله داشته باشید
 • از تماس دست ها با چشم، بینی و دهان خودداری کنید – برای اینکار، دستان خود را بشویید
 • هنگام عطسه یا سرفه، دهان و بینی خود را با یک دستمال بپوشانید
 • دستان خود را به طور مرتب بشویید – خصوصا پس از گذراندن وقت در مکان های عمومی
 • اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی آب می نوشید و خواب کافی دارید
 • سطوح و اشیائی که زیاد مورد استفاده قرار می گیرند را مرتبا تمیز و ضدعفونی کنید
 • از تماس نزدیک با افرادی که ممکن است نشانه هایی را تجربه کنند پرهیز کنید
 • قرارگیری در مکان های عمومی را محدود نموده و سعی کنید در خانه بمانید
 • در طول روز از محلول های الکلی ضدعفونی کننده دست استفاده کنید

پیشگیری از ابتلا به کرونا

در صورت تشخیص کرونا چه اتفاقی رخ می دهد

اگر پس از بروز نشانه ها یا انجام آزمایش مشخص شود که به کرونا مبتلا هستید، ضروری است که خود را در خانه قرنطینه نموده و بیرون نیاید مگر اینکه بخواهید تحت درمان قرار بگیرید – مهم است که شانس انتشار ویروس را کاهش دهید. این وضعیت شامل عدم استفاده از هر نوع وسیله حمل و نقل عمومی (اتوبوس، تاکسی و غیره)، به تعویق انداختن تمام برنامه های سفر، عدم شرکت در اجتماعات، و اجتناب کامل از تماس با افراد در معرض خطر مانند سالمندان یا افرادی با بیماری های زمینه ای می باشد.

اگر در خانه تنها زندگی نمی کنید، هنگام قرنطینه از دیگران دور باشید تا سلامتی اطرافیان شما به خطر نیفتد. در صورت امکان از دستشویی و حمام جداگانه ای استفاده نموده و تماس با مکان ها و اشیاء مشترک را به طور کامل قطع یا محدود کنید. همچنین برای کمک به بهبودی شما مهم است که با یکی از نزدیکان یا دوستان نزدیک خود در ارتباط باشید – تا در تهیه لوازم ضروری، پیگیری منظم نشانه های شما، و کمک به شما در صورتی که شرایط بدتر شود، به شما کمک کند.

طبق اعلام CDC، هیچ موردی در خصوص ابتلای حیوانات خانگی یا سایر حیوانات به کرونا گزارش نشده است ولی مهم است که تماس با حیوانات خانگی را به عنوان نوعی اقدام پیشگیرانه پس از ابتلا به ویروس کرونا محدود نمایید. اگر تنها شما از حیوان خانگی خود مراقبت می کنید، شستن دست ها قبل و بعد از غذا دادن یا لمس کردن آن ها بهترین کاری است که می توانید تا زمان دریافت اطلاعات بیشتر در مورد آسیب پذیری آن ها انجام دهید.

ویروس کرونا

بهبودی پس از ابتلا به ویروس کرونا

حتی پس از تشخیص کرونا مهم است که اقدامات بهداشتی مربوط به پیشگیری را ادامه دهید. پوشاندن دهان و بینی حین عطسه، شستن دست ها با آب و صابون به مدت 20 ثانیه، پرهیز از لمس صورت، ضدعفونی کردن روزانه سطوح، و رعایت فاصله اجتماعی نه تنها به شما در مسیر بهبودی کمک می کند، بلکه می تواند از انتقال بیماری به سایر افراد نیز جلوگیری نماید.

نظارت بر نشانه های بیماری در خانه، مطلع نمودن پزشک از وضعیت خود به صورت شفاف و پیگیری دقیق برنامه های مراقبتی ارائه شده توسط پزشک نیز برای بهبودی ضروری می باشد. پیش از مراجعه برای دریافت مراقبت های پزشکی ابتدا با پزشک خود تماس بگیرید و وی را از نشانه هایی که تجربه می کنید مطلع سازید تا از طریق تلفن دستورالعمل هایی به شما ارائه دهد یا خود را برای ورود شما آماده سازد.

پس از آنکه بیش از 72 ساعت بدون تب بودید (بدون مصرف داروهای تب بر)، بهبود قابل توجهی در نشانه های شما به وجود آمده است و از زمان بروز نشانه ها دستکم 7 روز گذشته است – ممکن است در آستانه بهبودی باشید و به طور بالقوه می توانید به قرنطینه خود پایان دهید. در این مرحله با پزشک یا بخش مراقبت های درمانی محل خود مشورت نمایید تا در مورد پایان دادن به قرنطینه خانگی یا ادامه دادن آن (در صورتی که ویروس هنوز در محل سکونت شما فعال است) تصمیم بگیرید.

بهبودی پس از ویروس کرونا

مراقبت از بستگان مبتلا به کرونا

به محض اینکه متوجه شدید یکی از عزیزان شما به ویروس کرونا مبتلا شده است، مهم است که هنگام تهیه برنامه ای جهت تسریع بهبودی، سلامتی وی و همچنین سلامتی خود را در نظر بگیرید. تمیز نگه داشتن محل زندگی، تامین نیازهای ضروری (مواد غذایی فاسد نشدنی، لوازم بهداشتی، وسایل تمیز کننده، داروها)، تسهیل درمان (داروهای بدون نسخه، آبرسانی، استراحت)، و نظارت بر نشانه ها از اولویت های اصلی به شمار می آیند.

مراقبت از فرد مبتلا به ویروس کرونا یکی از موارد معدودی است که در آن استفاده از ماسک برای جلوگیری از انتقال ویروس توصیه شده است. مهم است که بیمار، افرادی که با وی زندگی میکنند، و هنگام مراجعه به پزشک، از ماسک استفاده کنند. اگر عزیز شما نمی تواند از ماسک استفاده کند، هنگام مراقبت از وی باید ماسک بزنید.

تست کرونا

اگر نشانه هایی را تجربه می کند و می خواهید برای ویروس کرونا آزمایش بدهید، بهتر است اطلاعاتی از پزشک یا بخش مراقبت های درمانی محل خود کسب کنید تا ببینید آیا واجد شرایط آزمایش هستید یا خیر – زیرا در حال حاضر تعداد کیت های آزمایش محدود می باشد.

مقامات بهداشت عمومی و مراکز آزمایشگاهی در حال بررسی روش های دیگری برای اجرای این آزمایش ها هستند – شامل انجام آزمایش در خودرو و استفاده از چادرهای جداگانه که برخی از بیمارستانها در خارج از بخش های اورژانس خود برپا می کنند تا تماس بین افراد مبتلا به کرونا و سایر بیماران را به حداقل برسانند.

به علت ماهیت همه گیری این بیماری و رعایت فاصله مورد نیاز جهت جلوگیری از انتشار آن، ممکن است روش های جدیدی برای آزمایش در آینده معرفی گردد. شرکت Everlywell (یک شرکت پزشکی که خدمات آزمایش خانگی را برای شرایط مختلف ارائه می دهد) در حال حاضر در تلاش است تا بتواند امکان آزمایش از راه دور کرونا را از روز دوشنبه 23 مارس فراهم نماید.

وضعیت واکسن کرونا

واکسن ویروس کرونا (کووید-19) هنوز در انتظار تاییدیه نظارتی و کارآزمایی های بالینی است تا بتواند در دسترس عموم قرار گیرد؛ در موسسه تحقیقاتی “کایزر پرمننت واشنگتن (Kaiser Permanente Washington)”، تاثیر این واکسن بر روی انسان مورد بررسی قرار گرفته است و برنامه هایی برای ادامه آزمایش ها در شش هفته آینده از طریق یک کارآزمایی با 45 شرکت کننده در نظر گرفته شده است که ایمنی و کارایی واکسن در طی این کارآزمایی مورد بررسی قرار می گیرد.

واکسن کرونا

از آنجا که لازم است واکسن پیش از قرار گرفتن در دسترس عموم مورد آزمایش قرار بگیرد (احتمالا 12 الی 18 ماه قبل از توزیع)، لذا در حال حاضر رعایت نکات بهداشتی و فاصله اجتماعی موثرترین روش پیشگیری محسوب می شود.

اگر چه بحث هایی پیرامون تاثیر واکسن آنفولانزا برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد، ولی مهم است که بدانیم این امر نمیت واند و نباید به عنوان واکسیناسیون کرونا مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، دریافت واکسن آنفولانزا برای کاهش شدت بیماری و تسهیل ارزیابی بیماران در فصل آنفولانزا می تواند تعداد بستری های مربوط به آنفولانزا را کاهش داده و فضای بیشتری برای افراد مبتلا به بیماری های جدیدتر فراهم سازد.

چگونه سالمندان و مراقبان می توانند فعالانه عمل کنند

احتمال ابتلا به عوارض جدی کرونا به علت بیماری های زمین های در افراد بالای 60 سال دو برابر بیشتر است. اقدامات زیر می تواند از سلامت مداوم این افراد پشتیبانی نماید.

 • بهداشت فردی را به طور کامل رعایت کنید؛ دستها را حداقل به مدت 20 ثانیه در طول روز بشویید، از دست زدن به صورت پرهیز کنید، هنگام عطسه دهان و بینی خود را با آرنج یا دستمال بپوشانید.
 • قرار گرفتن در معرض مکان های عمومی، دوستان و اعضای خانواده را محدود نموده یا به طور کامل از آن اجتناب کنید.
  • این امر، خصوصا در مواردی که یکی از نزدیکان شما نشانه هایی را تجربه می کند، بسیار مهم است.
 • یک برنامه عملیاتی خانگی را به منظور اطمینان از مراقبت از بستگان در معرض خطر، تهیه نمایید.
  • مطمئن شوید که مقدار کافی مواد غذایی فاسد نشدنی، لوازم بهداشتی، محصولات تمیز کننده، لوازم مربوط به حیوانات خانگی و داروها برای آنها فراهم شده باشد.
  • یک برنامه ارتباطی برای بررسی وضعیت سالمندان خانواده تنظیم نمایید – برای اطمینان از ایمنی و سلامتی آن ها از طریق تلفن یا ایمیل
  • اگر با آنها در یک مکان زندگی نمی کنید، یک شماره اضطراری در نزدیکی محل زندگی آن ها در اختیار داشته باشید تا در صورت نیاز به کمک بیشتر با آن تماس بگیرید.
 • از طریق برنامه ریزی مجدد قرارهای پزشکی غیر ضروری و لغو یا به تعویق انداختن برنامه های اجتماعی، خطر قرار گرفتن در معرض ویروس را کاهش دهید.
  • در صورت نیاز به ملاقات با پزشک، از فناوری های ارتباطی استفاده نمایید.
 • از هر نوع مسافرت عمومی – با شیوه های حمل ونقل ملی، بین المللی، و محلی – خودداری کنید.
 • در هنگام قرنطینه از طریق پیاده روی در منزل، تمرین یوگا با کلاس های آنلاین، یا صرفا انجام حرکات کششی ساده، تحرک بدنی خود را حفظ نمایید.
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا