دسته‌بندی نشده
موضوعات داغ

نمکی: صدور اجازه تست انسانی یکی از واکسن های ایرانی کرونا/ واکسن را برای ۲۱ میلیون نفر تأمین می کنیم

وزیر بهداشت از تأمین واکسن کرونا از سه طریق برای ۲۰ تا ۲۱ میلیون نفر خبر داد.

دکتر سعید نمکی امروز در استودیو سلامت وزارت بهداشت، اظهار کرد: واکسن کرونا را از سه طریق دنبال می‌کنیم، یکی از طریق خرید واکسن از مجموعه کوواکس، که طبق برنامه‌ریزی سازمان جهانی بهداشت است، ما 16 میلیون و 800 هزار دوز از این طریق وارد خواهیم کرد که این تعداد، حدود 8 میلیون نفر (حدود 10 درصد جمعیت ما) را پوشش می دهد، 5.5 میلیون دوز را با یکی از کمپانی‌های صاحب نام در قالب قرارداد مشترک تولید، دنبال می‌کنیم و در حال خرید حدود 20 میلیون دوز از یکی از کمپانی‌های دیگر هستیم و نهایتاً 41 تا 42 میلیون دوز واکسن را برای 20  تا 21 میلیون نفر تامین خواهیم کرد زیرا واکسن کووید19 دو دوزه است.

وی افزود:  واکسن داخلی نیز به خوبی پیش می‌رود علیرغم اینکه برخی افراد تولید داخل و جوانان خوش‌اندیشه و دانشمند کشور را قبول ندارند، ما در این زمینه نیز به خوبی پیش رفته‌ایم و از بین 12 شرکت، 4 شرکت در حال پیشرفت هستند و یکی از آن‌ها اجازه تست روی انسان را گرفت و از هفته آینده پس از گذراندن تست‌های حیوانی آن را روی انسان تست خواهیم کرد.

نمکی با اشاره به آمار بالای کرونا در روزهای گذشته تصریح کرد: اگر مردم ما امروز، آمار نگران‌‌کننده‌‌ای از کرونا دریافت می‌‌کنند به دلیل ورود زیاد بیماران به مراکز درمانی بوده است که در آینده نزدیک با کاهش موارد بستری، کاهش موارد مرگ و میر را نیز شاهد خواهیم بود.

وی ضمن تشکر از مردم به دلیل رعایت پروتکل‌‌های بهداشتی یادآور شد: رعایت 90 درصدی پروتکل‌‌ها نشان‌‌دهنده همراهی مردم با نظام سلامت است.

وی با اشاره به نگرانی‌‌های وزارت بهداشت بیان کرد: یکی از این نگرانی‌‌ها، ترافیک صبحگاهی و تجمع در مترو و اتوبوس است که به دلیل حضور شرکت‌‌های خصوصی و بخشی نیز به دلیل حضور کارمندان ادارات دولتی است که امروز رئیس جمهور دستور دادند حضور در ادارات به حداقل برسد؛ همین‌‌طور از شرکت‌‌های خصوصی تقاضا داریم به نحو مقتضی همکاری کنند زیرا در مصوبه ستاد نیز ما شرکت‌‌های خصوصی را مشمول این طرح محدودیت کردیم؛ در غیر این‌‌صورت مجبور به برخورد و تعطیلی شرکت‌‌های خصوصی خواهیم بود.

وی ادامه داد: نکته دیگری که مورد اعتراض ما بود، توزیع مرغ در تره‌‌بار بود که باعث تجمع مردم شده بود که در این باره نیز رئیس جمهور به جهاد کشاوری و وزارت صمت دستور ساماندهی اوضاع را داد.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا