دسته‌بندی نشده

هر آنچه که باید در مورد بارداری و کرونا بدانید

محققان همچنان در حال بررسی تأثیر ویروس کووید  19 بر روی خانم های باردار هستند ؛ گزارش های اخیر حاکی از آن است که احتمال ابتلا به نوع شدید تر و سنگین تر این ویروس در خانم های باردار نسبت به سایر افراد بیشتر است – بارداری ، فرد را مستعد ابتلا به عفونت ها کرده و علائم ناشی از آن را تشدید می کند . برای آگاهی از نحوه تأثیر کووید – 19 بر خانم های باردار ، فاکتور های خطر ، علائم کووید – 19 ، زمان مراجعه به پزشک و … همراه ما باشید.

بارداری و خطر کووید – 19

Pregnancy and COVID-19 Risk

زمانی که صحبت از بارداری و خطرات کووید – 19 به میان می آید ، بسیار مهم است که سوالات را به دو دسته اصلی تقسیم کنیم:

 • آسیب پذیری : آیا فردی که باردار است بیشتر در معرض ویروس کرونا قرار می گیرد؟
 • پیامد ها : آیا احتمال شرایط وخیم تر مانند بستری شدن در بیمارستان ، نیاز به لوله تنفسی و مرگ در خانم های باردار مبتلا به کرونا بیشتر از سایر افراد است؟

آسیب پذیری

آیا بارداری خطر ابتلا به کووید – 19 را افزایش می دهد ؟ همانطور که گفته شد ، همچنان پاسخ صریحی برای این سوال یافت نشده است اما می دانیم که به دلیل تغییرات در بدن و سیستم ایمنی ، خانم باردار می تواند به شدت تحت تأثیر برخی عفونت های تنفسی قرار بگیرد.

در حال حاضر با افزایش تحقیقات انجام شده ، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، افراد باردار را در دسته بندی “افزایش خطر ابتلا” برای کووید – 19 قرار داده است ؛ یک بررسی سیستماتیک و متا آنالیز 192 مطالعه منتشر شده در مجله پزشکی بریتانیا ، نشان داد که شرایط زیر با ابتلا به کووید – 19 شدید در خانم های باردار مرتبط است:

 • بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)
 • بیماری قلب و عروق
 • فشار خون مزمن (فشار خون بالا)
 • سابقه قبلی دیابت بارداری و دیابت بارداری
 • سن بالای مادر
 • شاخص توده بدنی بالا

شرایط محل زندگی ، تحصیل و کار هم ممکن است خطراتی را برای خانم باردار به همراه داشته باشد ؛ به عنوان مثال ، خانم های بارداری که شغل آن ها مانع از فاصله گرفتن از افراد و به خصوص افراد بیمار می شود – پرستاران و پزشکان – در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به موارد شدید کووید – 19 قرار دارند.

پیامد ها

بر اساس گزارشی از CDC که 23,000 خانم باردار و بیش از 386,000 خانم غیر باردار در سنین باروری و با نتیجه تست کووید – 19 مثبت را شامل می شد ، خانم های باردار در مقایسه با سایر خانم ها در معرض خطر ابتلا به موارد زیر قرار دارند:

 • بستری شدن در ICU (در هر 1,000 نفر ، 5 در مقابل 3.9)
 • استفاده از ونتیلاسیون تهاجمی (در هر 1,000 نفر ، 9 در مقابل 1.1)
 • استفاده از اکسیژناسیون غشایی برون‌ پیکری (در هر 1,000 نفر ، 0.7 در مقابل 0.3)
 • مرگ (در هر 1,000 نفر ، 1.5 در مقابل 1.2)

خطر ابتلا به بیماری های خفیف یا شدید ، با وجود بیماری های زمینه ای و یا بیماری های مرتبط با بارداری ، افزایش می یابد . همچنین خانم های باردار مبتلا به کرونا ، ممکن است در معرض خطر پیامد های نادر مربوط به بارداری ، مانند زایمان زودرس (زود تر از 37 هفته) قرار بگیرند.

دشواری های بارداری در دوران کرونا

Complications of Pregnancy and COVID-19

در دوران بارداری ، بدن شما دچار تغییرات فیزیولوژیکی ای می شود که تأثیر قابل توجهی بر سیستم ایمنی ، سیستم تنفسی و عملکرد قلب و عروق دارد . به طور کلی ، افراد باردار بیشتر از سایر افراد مستعد بیماری هستند ، زیرا بارداری پاسخ سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهد.

شایان ذکر است که برخی از علائم بالینی کووید – 19 با علائم طبیعی بارداری یکسان است ، مانند:

 • خستگی
 • تنگی نفس
 • گرفتگی بینی
 • احساس تهوع و/یا استفراغ

بر اساس متا آنالیزی که اخیراً در مجله پزشکی بریتانیا منتشر شد ، سایر علائم کووید – 19 مانند مشکلات تنفسی و ذات الریه ، در خانم های باردار بیشتر رخ می دهد ؛ این امر تا حدی توضیح می دهد که چرا تعداد بیشتری از خانم های باردار مبتلا به کووید – 19 در طول بارداری یا بعد از آن نیاز به پشتیبانی در ICU دارند.

در حال حاضر ، میزان انتقال COVID-19 از مادر به فرزند ، چه در رحم ، چه در هنگام تولد و چه در اوایل دوران پس از زایمان ، مشخص نیست . یافته ها نشان می دهد که از هر 4 نوزاد متولد شده از مادران دارای کووید – 19 ، یک نوزاد در بخش بستری می شود – با این حال ، نرخ تولد نوزاد مرده و مرگ نوزادان بسیار پایین گزارش شده است.

آیا داروهایی که در دوران بارداری مصرف می کنید ، ممکن است ریسک ابتلا به کووید – 19 را افزایش دهد ؟ و یا در صورت ابتلا به کرونا ، درمان شما با سایر افراد متفاوت خواهد بود؟

دارو ها و درمان های دوران بارداری در شرایط همه گیری کووید – 19

Pregnancy Treatments and COVID-19

اکثر خانم های باردار نیاز است تا برای آزمایشات ، غربالگری و سایر مراقبت های دوران بارداری به پزشک مراجعه کنند ؛ بسیار مهم است که در طول همه گیری ویروس کرونا ، برای حفظ سلامت تان ، به طور منظم مراقبت های توصیه شده را انجام دهید – تنها کافی است تا پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید.

در دوران بارداری دریافت دو واکسن آنفولانزا و Tdap توصیه می شود ؛ واکسیناسیون خانم های باردار همچنان جزء موارد ضروری مراقبت های دوران بارداری در طول همه گیری COVID-19 است.

تاکنون شواهدی ارائه نشده که نشان دهد مصرف هر گونه داروی های خاص در طول بارداری ، مانند دارو های فشار خون ، منجر به ابتلا به موارد شدید تر کووید – 19 می شود . پس همچنان به مصرف دارو ها و درمان های توصیه شده توسط پزشکتان ادامه دهید.

درمان کرونا در طول بارداری

COVID-19 Treatments During Pregnancy

تا به امروز ، داده های جمع آوری شده در مورد نحوه انتشار بیماری (اِپیدمیولوژی) ، دوره های بالینی ، پیشگیری و درمان کووید – 19 ، از مطالعه بر روی بزرگسالانِ غیر باردار به دست آماده است ؛ به همین دلیل نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد افراد خاص ، مانند خانم های باردار ، روز به روز بیشتر احساس می شود.

راهنمای موسسه ملی بهداشت نشان می دهد :

 • باید اطلاع رسانی به خانم های باردار در مورد احتمال ابتلا به موارد شدید تر کووید – 19 کاملا انجام شده و اقداماتی برای محافظت از خود و خانواده شان در نظر گرفته شود.
 • اگر بستری شدن مادر باردار مبتلا به کووید – 19 تجویز شد ، باید اطمینان حاصل کرد که بیمارستان توانایی مراقبت از مادر و جنین را داشته باشد.
 • دارو ها و درمان های مؤثر برای کووید – 19 نباید به دلیل نگرانی های نظری مرتبط با ایمنی در بارداری (Therapeutic Agents) ، از مادر باردار سلب شود.

سوالات متداول

Pregnancy Frequently Asked Questions

سازمان جهانی بهداشت (CDC) بسیاری از سوالات متداول در مورد کووید – 19 را پاسخ داده است ؛ در ادامه پر تکرار ترین سوالات پرسیده شده توسط خانم های باردار را مشاهده می کنید:

اگر باردار باشم می توانم واکسن کرونا را دریافت کنم؟

بله . اگر باردار هستید می توانید واکسن کووید – 19 را بزنید ؛ مطالعات برای ارزیابی ایمنی واکسن های کووید – 19 در خانم های باردار همچنان ادامه دارد اما به احتمال زیاد این واکسن شما را در برابر ابتلا به موارد شدید کووید – 19 محافظت کرده و در نهایت به شما و جنین تان کمک می کند.

ممکن است بخواهید در مورد مزایا و معایب واکسن با پزشکتان صحبت کنید ، اگر چه این کار قبل از واکسیناسیون ضروری نیست ؛ زیرا با توجه به بررسی های CDC ، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد آنتی بادی های حاصل از واکسیناسیون ، مشکلی در بارداری – به خصوص برای جنین – ایجاد می کند و حتی بر اساس شواهد ، آنتی بادی های محافظتی به جنین نیز منتقل می شوند.

کووید – 19 چگونه بر روی نوزاد اثر می گذارد؟

تحقیقات کووید – 19 روزانه در حال پیشرفت است و بعضی محققان به طور خاص در حال بررسی اثرات احتمالی این ویروس بر روی نوزادان هستند ؛ با اینکه اطلاعات زیادی درباره خطرات کووید – 19 برای نوزادان متولد شده از مادران مبتلا در دسترس نیست ، اما می دانیم که :

 • اگر مادر در دوران بارداری به کووید – 19 مبتلا شود ، ابتلا نوزاد به این ویروس بسیار غیر معمول است.
 • در زمان کوتاهی بعد از تولد ، نتیجه تست بعضی از نوزادان مثبت اعلام شد ؛ اما مشخص نیست که ابتلای آن ها در حین بارداری بوده است یا بعد از آن.
 • اکثر نوزادان مبتلا به کووید – 19 ، علائم بیماری ندارند و یا این علائم بسیار خفیف هستند ؛ بهبودی در نوزادان به سرعت انجام می گیرد.

شرایط زایمان خانم مبتلا به کووید – 19 چگونه است؟

در زمان بستری برای زایمان ، مادر موظف است تا از ماسک استفاده کند اما در زمان زایمان طبیعی ، به دلیل دشواری های موجود ، استفاده از ماسک برای مادر توصیه نمی شود ؛ لذا تیم پزشکی باید تجهیزات حفاظتی شخصی (PPE) از قبیل عینک محافظ چشم ، محافظ گوش و … را در طول زایمان به کار گیرند.

در بیشتر موارد ، نیازی به تغییر زمان و روش زایمان (طبیعی یا سزارین) به دلیل کووید – 19 نیست.

آیا مادر مبتلا به کووید – 19 می تواند نوزاد را پس از تولد ملاقات کند؟

بودن مادر و نوزاد کنار یکدیگر مزایای بسیار زیادی به همراه دارد ، حتی اگر مادر مبتلا به کووید – 19 باشد ؛ در صورت تمایل و تایید پزشک ، مادر می تواند شیر دادن را نیز شروع کند . در مواردی که مادر به شدت مریض بوده و یا نوزاد مستعد ابتلا به بیماری باشد ، مادر و نوزاد تا زمان بهبودی در اتاق های جدا بستری می شوند.

منبع : verywellhealth

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا