دسته‌بندی نشده

نماینده سازمان جهانی بهداشت: از موفقیت های ایران شگفت زده ام

آخرین دستاوردهای محققان ایرانی در خصوص پلتفرم‌های ساخت واکسن از جمله ۶ پلتفرم اختصاصی بخش دارویی ستاد اجرایی فرمان امام مورد بررسی قرار گرفت؛ وزیر بهداشت گفت: به‌زودی ایران به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در ساخت واکسن کرونا در جهان شناخته خواهد شد.

با حضور ویدئوکنفرانسی نمایندگان ارشد سازمان بهداشت جهانی در منطقه و نماینده این سازمان در تهران، وزیر و مقامات وزارت بهداشت ایران و تیمهای تحقیقاتی واکسن، نخستین جلسه بررسی پیشرفت تولید واکسن کرونا در ایران برگزار شد.

در این برنامه که در محل نمایشگاه دائمی ستاد اجرایی فرمان امام برگزار شد، آخرین دستاوردهای محققان ایرانی در خصوص پلتفرم‌های ساخت واکسن از جمله 6 پلتفرم اختصاصی بخش دارویی ستاد اجرایی فرمان امام مورد بررسی قرار گرفت و محققان در این خصوص با یکدیگر به تبادل اطلاعات پرداختند.

سعید نمکی؛ وزیر بهداشت در این مراسم ضمن تقدیر از برگزاری این مراسم به همت ستاد اجرایی فرمان امام گفت: به‌زودی ایران به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در ساخت واکسن کرونا در جهان شناخته خواهد شد.

وی افزود: پلتفرم واکسن در چند شرکت ایرانی از جمله در بخش دارویی ستاد اجرایی فرمان امام فاز اول و دوم را با موفقیت پشت سرگذاشته و در حال گذراندن فاز سوم هستند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: از سازمان بهداشت جهانی انتظار داریم ما را که در اوج تحریمهای ظالمانه، قدمهای بزرگ علمی در این خصوص برداشتیم را حمایت کرده و با تسریع بخشیدن در مراحل نهایی، به تولید واکسن درایران و توزیع آن در منطقه کمک کند

وی افزود: بخشهای متعددی در ایران از جمله معاونت علمی ریاست جمهوری، بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام و شرکتهای دانش بنیان به طور شبانه‌روزی مشغول تحقیق بر روی واکسن هستند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه این‌مژده را داده‌ایم که در ساخت واکسن گام بزرگی برداشته شده افزود: از 12 شرکت ما 8 شرکت مراحل موثری دارند و 4 شرکت بزودی وارد مراحل تست انسانی میشوند.

در ادامه این برنامه نمایندگانی از 6 شرکت ایرانی که پلت‌فرمهای آنان درخصوص واکسن کرونا مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته، به بیان دستاوردهای خود درخصوص مراحل مطالعاتی ساخت و آزمایش و تست واکسن کوید19 پرداختند.

در بخشی از این برنامه، احمد المنظری، مدیرکل منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در ارتباطی ویدئوکنفرانسی گفت: همه ما از شنیدن موفقیت‌های علمی محققان ایرانی شگفت‌زده شدیم.

وی افزود: در چندین کشور دنیا از روشهای گوناگونی برای ساخت این واکسن تحقیقات علمی درحال انجام است اما یکی از روشهایی که در ایران درحال پیگیری است ، کاملا جدید و منحصربه فرد است و امیدواریم محققان این شرکت ازطریق سلولهای بنیادین و سلول درمانی بتوانند به توفیقات نهایی دست پیدا کنند.

کریستوف هملمن؛ نماینده سازمان بهداشت جهانی در تهران نیز در بخش دیگری از این مراسم ضمن قدردانی از برگزاری این جلسه ، گفت: از پیشرفتهای علمی و دارویی در ایران خوشحالم و اینکه میبینم در ایران از همه روشهای و پلت‌فرمها برای ساخت واکسن کوید 19 استفاده میشود ، نشانه آن است که ایجاد محدودیتهای سیاسی تأثیری در مسیر پیشرفت علمی ندارد.

هملمن افزود: شرایط ویروس کرونا به گونه‌ای است که فعلا نمیشود منتظر واکسن کرونا طی یکی دوماه آینده بود و لذا اصلی‌ترین کاری که همه باید بکنند ، قطع زنجیره انتقال از طریق تردد و ملاقاتهای کمتر و رعایت مسائل بهداشتی شخصی است.

وی خاطرنشان کرد: مشتاقم از دستاوردهای دارویی و مطالعاتی محققان ایرانی از نزدیک بازدید کنم و شاهد تکرار اینگونه جلسات باشم.

حمیدرضا جمشیدی، رئیس هیئت مدیره گروه دارویی ستاد اجرایی فرمان امام نیز در پایان این برنامه گفت:به دستور دکتر مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام تمام بخشهای این ستاد برای مقابله با ویروس کوید 19 و حمایت از مردم در برابر این بیماری و رفع خلأها و کمبودها بسیج شده‌اند و تولید واکسن هم یکی از اقداماتی است که در مجموعه دارویی ستاد از 6 طریق و به صورت شبانه‌روزی و بی‌وقفه درحال پیگیری است و به مرحله نهایی بسیار نزدیک شده و درصورت حمایت وزارت بهداشت و سازمان جهانی بهداشت میتواند در رسیدن به قدم پایانی تسریع پیدا کند.

وی افزود: امید داریم واکسن اثر بخش و بی‌خطر را به جامعه ارائه کنیم و مایه دلگرمی چشمان منتظر انسانی‌هایی که منتظر تلاش محققان ما در ایران و منطقه هستند باشیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا