سلامت فردی

مشکلات و عوارض طولانی مدت کرونا چیست؟

3 داستان از 3 فرد مبتلا که تاثیر بلندمدت کرونا را نشان می دهد!

“آزمایشگاه علوم اعصاب آتنا اکرمی در ماه گذشته بدون او بازگشایی شد. زندگی برای این زن ۳۸ ساله، سایه‌ی کمرنگ چیزی است که قبل از ۱۷ مارس داشت، روزی که اولین نشانه‌های کروناویروس جدید را تجربه کرد. دانشجویان اکرمی در دانشگاه کالج لندن (UCL) در حال پژوهش درمورد چگونگی عملکرد مغز در سازماندهی خاطرات برای حمایت از یادگیری هستند، اما او در خانه در تلاش است تا امیدوارانه بیندیشد و با درد مفاصل و عضلات مبارزه کند. اکرمی می گوید: “من هفته ای سه بار به ورزشگاه می رفتم.” اکنون، “فعالیت بدنی من تختخواب و مبل، یا شاید صندلی آشپزخانه باشد.”

علائم اولیه وی علائم اساسی کووید-19 بود: تب و سرفه و به دنبال آن تنگی نفس، درد قفسه سینه و خستگی شدید. او هفته ها در خانه برای بهبودی جنگید. اما با گذشت زمان، علائم اکرمی بدون برطرف شدن تشدید و تقلیل یافت. دمای بدن او درست 3 هفته بعد از ماه مارس به میزان طبیعی خود رسید.

اکرمی می گوید: “همه در مورد یک وضعیت صفر و یک حرف می زنند، شما یا به نوع خفیف آن مبتلا می شوید و سریع بهبود می یابید، یا واقعا بیمار می شوید و در بخش مراقبت های ویژه بستری می شوید.” هزاران نفر صحبت های وی در گروه های پشتیبانی آنلاین کووید-19 تکرار می کنند. کلینیک های سرپایی برای افرادی که از بیماری جان سالم به در برده اند در حال رشد هستند و در حال حاضر برخی از آن‌ها بیش از پیش تحت فشار قرار گرفته‌اند. اکرمی با وجود مراجعه به پزشک عمومی خود، بیش از 4 هفته برای ویزیت شدن در آنجا در انتظار بود.

لیست بیماری های درازمدت ناشی از کووید-19 طویل تر و متفاوت تر از تصور پزشكان است. مشکلات شایع شامل خستگی، تپش قلب، تنگی نفس، مفاصل دردناک، از دست دادن توانایی تفکر، از بین رفتن مداوم حس بویایی و آسیب به قلب، ریه ها، کلیه ها و مغز می شود.

تعیین اینکه احتمال بروز علائم دائمی در بیمار چقدر است، دشوار است؛ چراکه مطالعات مختلف نتایج متفاوتی را دنبال می‌کنند و برای مدت‌زمان متفاوتی افراد بهبود یافته را تحت نظر دارند. یک گروه در ایتالیا دریافتند که 87٪ از بیمارانی که به علت کووید-19 حاد بستری شده بودند، هنوز تا 2 ماه بعد درگیر بودند. داده های حاصل از مطالعه علائم کرونا، که در آن میلیون ها نفر در ایالات متحده، انگلستان و سوئد علائم خود با استفاده از یک نرم افزار ثبت می کردند نشان داد که 10 تا 15٪ از افراد – از جمله افرادی که به نوع “خفیف” ابتلا داشتند- سریع بهبود نمی یابند. اما با وجود بحران چند ماهه، هیچ کس نمی داند علائم آینده تا کجا پیش خواهد رفت و آیا کووید-19 باعث بروز بیماری های مزمن می شود یا خیر.

داستان اول: آتنا اکرمی، دانشگاه کالج لندن

محققان اکنون روایت آشنایی با کووید-19 دارند: تلاش برای شناخت یک بیماری مرموز. ویژگی های مشخص ویروس، از جمله تمایل آن در ایجاد التهاب گسترده و لخته کردن خون، می تواند در مجموعه نگرانی هایی که اکنون بروز می یابد، مؤثر باشد. راشل ایوانز، متخصص ریه دانشگاه لستر می گوید: “ما واقعا شاهد مجموعه ای از علائم مداوم کاملا پیچیده هستیم.”

مطالعاتی برای بررسی افرادی که از بیماری جان سالم بدر برده اند در حال آغاز است. در این ماه، محققان در سراسر انگلستان از جمله ایوانس، تحقیقاتی را آغاز کردند که در آن ها 10،000 از بهبودیافتگان برای مدت یک سال تا شروع و تا 25 سال تحت نظر قرار خواهند گرفت. درنهایت، محققان امیدوارند بتوانند ضمن شناسایی ابهامات عمده بیماری، پیش بینی کنند چه کسانی در معرض خطرات عمده علائم بلند مدت قرار دارند و دریابند که آیا درمان در مرحله حاد بیماری می تواند آن را از بین ببرد یا خیر.

برای گوتز مارتین ریشتر، متخصص رادیولوژیست در کلینیکوم اشتوتگارت در آلمان، آنچه جالب توجه است این است که دقیقا همانطور که علائم حاد بیماری به صورت غیرقابل پیش بینی تغییر می کند، نتایج ناشی از آن ها نیز متغییر است. ریشتر به دو بیمار که معالجه کرده فکر می کند: یک مرد میانسال مبتلا به پنومونی خفیف ناشی از کووید-19 و یک زن سالخورده که پیش از این به لوسمی مزمن و بیماری شریانی ابتلا داشت، و تقریبا در اثر ویروس درگذشت و دوباره احیا شد. ریشتر می گوید، سه ماه بعد، مرد مبتلا به حالت خفیف “تمام طول روز را به خواب می رود و قادر به انجام کار نیست.” این زن حداقل آسیب ریوی دارد و احساس خوبی دارد.

پزشکان به سرعت در همه گیری آموخته اند که سارس-کووید-2 (ویروسی که کووید-19 را القا می کند) می تواند بافت های تنفسی بدن را تخریب کند. سارس-کووید-2 مانند یک کلید که به راحتی در قفل بسته می شود، از پروتئین میخی شکل روی سطح خود برای چسبیدن به گیرنده های ACE2 سلول ها استفاده می کند. در میان بافت های مختلف ،ریه ها، قلب، روده، کلیه ها، عروق خونی و سیستم عصبی، بافت هایی هستند که دارای گیرنده ACE2 در سطح سلول های خود هستند و بنابراین، در برابر کووید-19 آسیب پذیراند. این ویروس می تواند واکنش التهابی چشمگیری، از جمله در مغز ایجاد کند. آدریا خایقا در این رابطه اظهار میدارد “غالبا، خطر وقتی ایجاد می شود که بدن به عفونت پاسخ دهد.” او همچنان مشغول مراقبت از كسانی است كه در بهار مبتلا شده اند و هنوز در حال بهبود اند.

علیرغم جدید بودن سارس-کووید-2، اثرات دراز مدت ناشی از آن از یک الگو پیروی می کنند: عفونت هایی همراه با سایر عوامل بیماری زا با اثرات ماندگار که از مشکلات قلبی تا خستگی مزمن را در بر می گیرد. مایکل زندی، متخصص مغز و اعصاب در UCL می گوید: “دارویی برای مقابله با این مشکل حاصل از بیماری حاد ویروسی همراه با علائم مداوم استفاده شده است”. حتی برای بیماری های شایع، مانند ذات الریه می توان بهبودی چند ماهه انتظار داشت. زندی می گوید: “من افراد زیادی را می بینم که 3 یا 4 سال پیش به آنسفالیت [التهاب مغز] مبتلا بوده اند و هنوز هم نمی توانند فکر کنند، یا خسته هستند.” عفونت های ناشی از باکتری های خاص و ویروس زیکا با سندرم گیلین-باره که در آن سیستم ایمنی به بافت عصبی حمله می کند و باعث رعشه، ضعف و فلج می شود، ارتباط دارد. (راشل براون، یک متخصص مغز و اعصاب UCL که با زندی همکاری دارد، گفت: “برخی از موارد گیلین باره پس از کووید-19 گزارش شده است، اما “نقش گیرنده در آنجا اثبات نشده است”).

سردرد این وقت روز نشانه تومور مغزی است! +تصاویر | اقتصاد آنلاین

دردهای ادامه دار

گروهی از بیماران مبتلا به کووید-19 علائم و عوارض پایداری مانند آسیب اندام را تجربه می کند و محققان دلایلی را در مورد برخی از آنها (پایین) مطرح می کنند. دانشمندان در درصدد شناسایی علائم بیماری، میزان شیوع آن ها، مدت زمان پایداری آن ها، افراد در معرض خطر و چگونگی درمان و پیشگیری از آنها هستند.

درد مفاصل، درد قفسه سینه، بثورات جلدی، سرفه، خستگی، سردرد، بی خوابی، سرگیجه (2،3،4)، تب مداوم (1)، مه مغزی، مشکل در تفکر، مشکلاتی هستند که ممکن است پس از عفونت حاد کووید-19 رخ دهند. این ویروس ممکن است به سلول های مغزی آسیب برساند و التهاب در مغز یا بدن نیز ممکن است عوارض عصبی را در پی داشته باشد. سایر عفونت های ویروسی نیز می توانند مه مغزی را در پی داشته باشند. در مورد تنگی نفس پزشک به عوارض ریوی و قلبی از جمله اسکار توجه می کند. بیمارانی که با کووید-19 به شدت بیمار شده اند احتمالا تنگی نفس دارند اما افراد مبتلا به موارد خفیف نیز در معرض خطر هستند.

درد در ناحیه "شانه" و تازه‌های درمان پزشکی - دانش و فنآوری

آریتمی قلب

این ویروس می تواند به قلب آسیب برساند، و پزشکان نگران آسیب های طولانی مدت ناشی از آن هستند. چگونگی بهبود قلب پس از کووید-19 می تواند به تعیین اینکه آیا ضربان قلب نامنظم در بیمار ایجاد می شود یا خیر، کمک کند.

انواع آریتمی قلب | مجموعه مقالات و آموزش ها | مجله فرادرس

پر فشاری خون

برخی از بیماران، حتی در مواردی که بیماری آن ها خفیف است و افرادی که پیش از این سالم بودند، فشار خون بالایی دارند؛ که احتمالا به این دلیل است که این که ویروس، عروق خونی و سلول‌های قلب را مورد هدف قرار می‌دهد.

فشارخون؛ بیماری پنهان که با کنترل آن می‌توانید از مرگ جان سالم به در ببريد

داستان دوم: وی. آلتونیان / محقق

جفری گلدبرگر، رئیس بخش قلب و عروق دانشگاه میامی می گوید، پزشكان براساس تجربه حاصل از سایر ویروس ها می توانند اثرات دراز مدت کووید-19 را استنتاج و پیش بینی كنند. مشابه سارس- کووید-2، برخی از ویروس های دیگر مانند اپشتین بار می توانند به عنوان مثال، به بافت قلب آسیب برساند. در چنین عفونت هایی، در بعضی موارد ارگان به طور کامل بهبود می یابد. بعضی اوقات، اسکار خفیفی ایجاد می شود. و “یا” طبق اظهارات گلدبرگر، “ممکن است شدید باشد و منجر به نارسایی قلبی شود.”

مایکل مارکس، یک متخصص بیماری های عفونی در دانشکده بهداشت و طب گرمسیری لندن که در انجام تحقیقات در مورد بهبودیافتگان انگلستان مشارکت دارد، می گوید که او از بروز این علائم خیلی شگفت زده نشده است. وی می گوید: “آنچه ما با آن روبرو هستیم همه گیری بیماری شدید است.” بنابراین، یک همه گیری ناشی از بیماری مزمن دیده می شود که با آن همراه است.

اما عواقب بعدی ناشی از سارس- کووید-2 هم از نظر امیدوار یا مأیوس کنندگی متفاوت به نظر می‌رسند. در اوایل سال جاری، بسیاری از پزشکان از این که این ویروس باعث آسیب گسترده و مداوم ریه در بسیاری از بهبودیافتگان شود ترس داشتند، چراکه دو کروناویروس دیگر که باعث سندرم تنفسی حاد (SARS) شدید و سندرم تنفسی خاور میانه می شوند، می توانند ریه ها را تخریب کنند. یک مطالعه که در سال 2003 بر روی کارکنان مراقبت های بهداشتی مبتلا به سارس انجام شد نشان داد که افراد مبتلا به ضایعات ریوی تا 1 تا 15 سال سال همچنان با آن درگیراند.

علی غلامرضا نژاد، رادیولوژیست دانشکده پزشکی کک در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی که از اواسط ژانویه بررسی اسکن های ریه بیماران مبتلا به کووید-19 در آسیا را آغاز کرد، می گوید: “ما انتظار مشاهده ی آسیب های دراز مدت زیادی مانند اسکار، کاهش عملکرد ریه، کاهش توانایی ورزش کرد را از کووید-19 داشتیم”. پس از صدها اسکن وی نتیجه گرفت که میزان تخریب ریه ها توسط کووید-19 کمتر از سارس است و پایداری کمتری نسبت به آن دارد، اما با این حال حدود 20٪ از بیماران دچار آسیب های ریوی دائمی شده اند. به نظر وی “به طور کلی کووید-19 بیماری خفیف تری است.”

در عین حال، دامنه ی عوارضی ناشی از کووید-19، تکان دهنده است. در اواخر ماه آوریل، اکرمی با یک اجتماع سیاسی که گروهی از بازماندگان کووید-19 بودند، همکاری کرد تا بیش از 600 نفری را که پس از 2 هفته همچنان علائم داشتند، را بررسی کند. وی 62 علائم مختلف را ثبت کرده و اکنون در حال آماده سازی یافته ها برای انتشار و تهیه پرسشنامه دوم برای ثبت بیماری های طولانی مدت است. آکیکو ایوازاکی، ایمونولوژیست دانشگاه ییل که در زمینه ی تأثیرات دراز مدت بر سیستم ایمنی تحقیق می کند، می گوید: “اگر چه این تنها یک ویروس است، اما می‌تواند بیماری های مختلفی را در مردم ایجاد کند.”

در حال حاضر آنچه کاملا واضح است این است که بیماری در بسیاری از افراد مبتلا به کووید-19 به اندازه ای شدید هست که تا حصول بهبودی در بیمارستان بستری شوند. به عنوان مثال، ویروس قلب را به طرق مختلف تحت تأثیر قرار می دهد. تهاجم مستقیم سلول های قلبی می تواند موجب آسیب یا از بین رفتن آنها شود. التهاب گسترده می تواند عملکرد قلب را تحت تأثیر قرار دهد. این ویروس می تواند عملکرد گیرنده های ACE2 را که به طور معمول در محافظت از سلول های قلبی و تخریب آنژیوتانسین II (هورمون مؤثر در افرایش فشار خون) نقش دارند، را تضعیف کند. رائول میتانی، الکتروفیزیولوژیک قلب در دانشگاه میامی که با گلدبرگر همکاراست، می گوید: استرس بدنی ناشی از مقابله با ویروس می تواند موجب آزاد شدن آدرنالین و اپی نفرین، که ممکن است “تأثیرات مضر بر قلب داشته باشند”، شود.

میترانی و گلدبرگر، که نویسنده مقاله ژوئن قلب ریتم بودند، خواستار تحت نظر گرفتن بیماران دارای آسیب قلبی احتمالی هستند، و به خصوص در مورد آنزیم تروپونین که در ۲۰ تا ۳۰ درصد از بیماران بستری افزایش می یابد و نشان‌دهنده آسیب قلبی است، نگرانی دارند. (تروپونین در حین حمله قلبی به طرز سرسام آوری افزایش می یابد.) گلدبرگر بر این باور است که چگونگی بهبود قلب به دنبال کووید-۱۹ می‌تواند مشخص کند که آیا امکان بروز ضربان قلب نامنظم یا ادامه دار شدن آن وجود دارد یا خیر. گلدبرگر می گوید: “همین حالا پسری در بیمارستان داریم که 2 ماه پیش به کووید 2 مبتلا شده بود و انواع مشکلات آریتمی را داشت”. “او از کووید 2 بهبود یافته است، اما هنوز هم آریتمی دارد.” بر اساس اظهارات وی، در مورد برخی از بیماران داراری مشکلات قلبی ناشی از کروناویروس، روش های درمانی ساده مانند داروهای کاهنده کلسترول، آسپیرین یا مسدود کننده های بتا می توانند کمک کننده باشند.

بسیاری از افرادی که پس از کووید-19 با عوارض قلبی روبرو بوده اند، معمولا به یکی از بیماری های زمینه ای دیابت و فشار خون بالا مبتلا بوده اند. طبق ادعای گلدبرگر، کووید-19 آنها را به زمینه های خطرناک تر هدایت می کند و بروز مشکلات قلبی که ممکن است بعدا در غیاب کروناویروس ایجاد شوند، را تسریع می بخشد.

اما سایر بیماران بدون بروز فاکتورهای خطر آشکاری تحت تأثیر قرار می گیرند: یک مقاله که در این هفته در جاما کاردیولوژی منتشر شد نشان داد که در 78 نفر از 100 نفر بیمار مبتلا به کووید-19 که قلب آن‌ها به طور متوسط ۱۰ هفته بعد مورد تصویربرداری قرار گرفت، ناهنجاری های قلبی مشاهده شد که بیشتر اوقات التهاب در عضله قلب بود. بسیاری از شرکت کنندگان در این مطالعه قبلا سالم بوده اند، و به نقل از نویسندگان، برخی از آنها ویروس را هنگام مسافرت زمستانی برای اسکی گرفته اند.

به نظر می‌رسد که شدت اسکار کم‌تر از چیزی است که غلامرضانژاد از آن می‌ترسید – وی تنها یک بیمار بهبود یافته را پیدا کرد که همچنان در بستر به اکسیژن احتیاج دارد. به نظر می رسد اسکار با بیماری های ریوی زمینه ای، فشار خون بالا، چاقی و سایر بیماری ها همراه است. آسیب ریوی در افرادی که هفته ها تحت ونتیلاتور هستند نیز دیده می شود. غلامرضا نژاد بر این باور است که همانند آسیب قلبی، افرادی که پیش از این سالم بوده اند نیز از اثرات دراز ‌مدت ویروس بر ریه‌ها مستثنی نیستند، هر چند میزان خطر در آن‌ها به احتمالا کم‌تر است.

در ادامه، سیستم عصبی هدف نگران کننده دیگر است. بروز عوارض شدید نسبتا نادر به نظر می رسد، اما تنها به کسانی که ویروس آن‌ها را به شدت بیمار کرده است، محدود نمی شود. براون، زندی و همکارانشان 43 نفر را که در این ماه در مغز دارای عوارض عصب شناختی بودند گزارش کردند؛ بسیاری از آنها در طی عفونت حاد خود در بیمارستان بستری شدند، اما همیشه مدت طولانی مدت نبوده است- و در مورد برخی از آن ها، مشکلات عصبی ناتوان کننده ترین علامت آنها و دلیل بستری در بیمارستان بوده است. تعدادی در حال مبارزه برای بهبود آنسفالیت بودند. عده ای در ماده سفید مغز خود التهاب داشتند که به انتقال سیگنال های الکتریکی کمک می کند.

پزشکان دیگری مانند اکرمی به طور جداگانه، در حال ویزیت گروهی از بیماران هستند که در تلاشند به درستی فکر کنند – عوارض پزشکی دیگری که مشخص شده است. براون می گوید، پس از برخی عفونت های شدید ویروسی، “افرادی هستند که با وجود داشتن اسکن مغزی طبیعی، هنوز احساس خوبی ندارند.” برخی از متخصصان مغز و اعصاب و بیماران این پدیده را “مه مغزی” توصیف می کنند. براون می گوید این مسئله کاملا مرموز است، هرچند بر اساس یک نظریه شبیه “خستگی بعد از ویروس ناشی از التهاب در بدن است”.

براون سؤال می کند آیا ممکن است اینجا این اتفاق روی بدهد؟ “چه کسی واقعا می داند؟” . “این بیماران نیاز باید تحت نظر قرار گیرند”.

افرادی مانند اینها نگرانی زیادی دارند (اگرچه آنها اغلب توسط پزشکان درمان می شوند). در مجموع، این افراد ده ها علائم “دراز مدت” را مطرح می کنند، که بسیاری از آن‌ها ممکن است علل متعددی مانند خستگی، درد مفاصل و تب داشته باشد. اکرمی می گوید: “الان زمانی است که باید به این جمعیت عظیم بیماران کمک کنیم.”

کمردرد به علایم کرونا اضافه شد - ایرنا

به نظر می رسد شایع ترین علامتی که موجب ماندن در بستر می شود، خستگی است، اما محققان آن را سندرم خستگی مزمن نامیده اند. به گفته ی مارکس، این یک تشخیص خاص است. ”ممکن است ریه های شما دچار فیبروز شده باشد و این احساس خستگی را به شما بدهد. ممکن است عملکرد قلب شما اختلال داشته باشد، و این امر باعث شود احساس خستگی کنید. ” او می گوید، تلاش برای ردیابی علائم برای رسیدن به عامل آنها برای شناخت و در نهایت مدیریت آنها بسیار مهم است.

ایوازاکی در این باره موافق است. پزشکان علائم را بسته به اینکه آیا این بیماری ناشی از عفونت طولانی مدت است و یا ریشه در ناهنجاری های خود ایمنی دارد، به طور متفاوتی درمان می کنند. او گزینش افرادی را آغاز کرد که در زمان ابتلا به کووید- 19 بستری نشده بودند و سلول‌های ایمنی افراد داوطلب را از نظر آمادگی دفاعی آن ها بررسی کرده و تعادل بین انواع مختلف سلول ها را بر اساس آنچه باید باشد اندازه گیری می کند. او در بزاق نیز به دنبال ویروس است. به گفته او، “ما تقریبا در جستجوی هر چیزی هستیم.”

حتی اگر این تنها یک ویروس باشد، می تواند باعث بروز بیماری های مختلفی در افراد شود.

داستان سوم: آکیکو ایوازاکی، دانشگاه ییل

ایوازاکی نیز تحت تأثیر شماری از افراد جوان، سالم و فعال مانند اکرمی، که در گروه با علائم بلند مدت قرار گرفتند، قرار گرفت. هنگامی که او و دیگران بدنبال یافتن راه هایی برای کمک به آنها بودند، این سؤال برای وی ایجاد شده بود که چه عاملی می تواند در از بین بردن علائم آنها مژثر باشد. به گفته وی، یک احتمال، آنتی بادی های مونوکلونال هستند که اکنون به عنوان درمانی برای عفونت حاد مورد آزمایش قرار می گیرند و ممکن است مشکلات ایمنی پایدار را نیز از بین ببرند.

کار او یکی از چندین مطالعه مربوط به بهبودگان است که در حال حاضر در دست انجام است. در حالی که زادگاه گلدبرگر در میامی با افزایش شدید بیماران دارای وضعیت حاد روبرو است، او در فکر آینده است و درصدد گرفتن کمک مالی برای تصویربرداری قلب و نگاشت فعالیت الکتریکی آن در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ پس از ترک بیمارستان است. غلامرضا نژاد در حال برگزیدن 100 بیمار است تا پس از ترخیص از بیمارستان برای مدت 2 سال جهت ارزیابی های ریوی تحت نظر قرار گیرند. او مانند بسیاری از پزشکان، از تأثیرات اجتماعی عوارض غیر شایع، از جمله در میلیون ها نفر که هرگز در بیمارستان بستری نشده اند، می ترسد. او می گوید: “وقتی به اینکه چند نفر به این بیماری مبتلا شده اند فکر می کنید، میفهمید که چقدر این مشکل بزرگ است.”

ریشتر 300 داوطلب را در سراسر اقیانوس اطلس در آلمان برای پیگیری های طولانی مدت از جمله اسکن ریه برگزیده است. در بریتانیا، بیماران به زودی می توانند در مطالعه بهبودیافتگان آن کشور که شامل گرفتن نمونه خون و معاینه توسط متخصصان است، ثبت نام کنند. محققان DNA بیماران را مورد بررسی قرار داده و سایر خصوصیات نظیر سن و سابقه سلامتی فرد را مورد بررسی قرار می دهند تا بدانند چه چیزی از آنها در برابر کووید-19 محافظت کرده یا آنها را برای درگیری با طیف وسیعی از مشکلات بهداشتی ناشی از این ویروس مستعد ساخته است.

آگاهی از اینکه چه کسی در معرض خطر نارسایی کلیه یا آریتمی قلبی است می‌تواند به معنای پی‌گیری هدفمندتری باشد. محققان ایالات متحده آمریكا همچنین مشتاق اند كه ببینند آیا بروز عوارض بعدی در بیمارانی كه در مرحله حاد بیماری درمان های خاصی مانند استروئیدها یا رقیق كننده خون دریافت كرده اند، کاهش یافته است یا خیر.

اکرامی به نوبه خود یکی از 2 میلیون نفری است که هفته ها یا ماه ها قبل در مطالعه علائم کرونا شرکت کرد. اندرو چان، اپیدمیولوژیک و پزشک دانشکده پزشکی هاروارد اظهار می دارد این مطالعه از هر فردی که مبتلا شده باشد استقبال می کند، و در حال حاضر با کمک 10 تا 15 درصد از افرادی که از این برنامه برای اعلام علائم خود استفاده می کنند، داده های خوبی به دست آورده است.

هنگامی که او و همکارانش داده‌ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند، “انواع” بیماری‌های حاد را براساس گروه بندی علائم آن ها تشخیص می‌دهند. برای چان ارتباط برخی از علائم اولیه با علائم خاصی که در آن وجود دارد تعجب برانگیز است. او احتمال وجود خطا در داده‌های برنامه را تأیید می کند، زیرا احتمال مشارکت افرادی که حال خوبی ندارند بیشتر از کسانی که است که بهبودی پایداری داشته اند. او می گوید: “ما در تلاشیم ابزار تجزیه و تحلیل داده ها را توسعه دهیم تا آن شیب را، مانند روش هایی که در نظرسنجی استفاده می شود، به خود اختصاص دهیم”. شما باید از تمایلات خود چشم پوشی کنید.

یکی از معدود مطالعات سیستماتیک طولانی مدت در مورد بیماران مبتلا به کووید-19 دارای علائم حاد خفیف، در سانفرانسیسکو در حال انجام است؛ در اینجا محققان برای مدت 2 سال 300 بزرگسال را که توسط پزشکان محلی و بیمارستان انتخاب شده اند، تحت نظر خواهند داشت. استیون دیکس، که یک محقق HIV در دانشگاه کالیفرنیا در سان‌فرانسیسکو است و برای دهه ها رهبری و مدلسازی مطالعات کوهورت پیگیرانه HIV را در دست داشته ‌است، می‌گوید: ” بعد از بیماری اولیه نظر جامعی از آنچه در حال رخ دادن است نداریم.” دیکس مطرح می کند “علائم پایدار” یعنی چه؟ آیا هفته‌هاست، یا ماه‌ها؟ ما نمی‌دانیم چند سال‌ها طول می کشد.”

بیش از 100 نفر از محدوده ی سنی 18 تا 80 سال ثبت نام کرده اند. متخصصان قلب و عروق، مغز و اعصاب، ریه، و سایر متخصصان افراد داوطلب را ارزیابی می کنند و خون، بزاق و سایر نمونه های بیولوژیکی ذخیره شده و تحت تجزیه و تحلیل قرار می گیرند.

اگرچه دانشمندان امیدوارند بفهمند چطور باید از علائم مزمن جلوگیری کنند و به بیمارانی که در حال حاضر درگیرند، کمک کنند، این فصل جدید از زمان کووید-19 دشوار است. پیامی که بسیاری از محققان می خواهند به گوش همه برسانند این است که قدرت این ویروس را دست کم نگیرید. ایوازاکی می گوید: ” حتی اگر این داستان اندکی ترس برانگیز باشد، اما در حال حاضر ما به آن نیاز داریم، چون دنیا باید بداند که خطرات آن چقدر است.” “پس از بروز بیماری، بازگشت به عقب بسیار سخت است.”

۷ هشدار برای کسانی که مدام احساس خستگی می‌کنند! - ایرنا زندگی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا