سلامت فردی

قاتلی خاموش که این روزها کرونا جای او را گرفته است!

این روزها که کرونا صدرنشین اخبار شده است و طوری جولان می دهد که گویی نبض حیات همه به دست اوست نباید از یک قاتل هرساله که روزهای سرد سال سر و کله اش پیدا می شود، غافل شد.مسمومیت با منوکسیدکربن یا همان «قاتل نامرئی» هر ساله شماری را به کام مرگ کشانده است.

گاز مونوکسید کربن(co)، همان قاتل نامرئی و خاموشی است که زمستان‌ها در کمین افراد سهل انگار می نشیند و بر قربانیان گازگرفتگی می افزاید. نصب نامناسب لوله بخاری، از مهمترین عواملی است که به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن منجر می شود. این مشکل در محله های دارای بافت سنتی و فرسوده که هنوز خیلی ها از بخاری به عنوان وسیله گرمایشی استفاده می کنند، بیشتر دیده می شود. در خانه های نوساز هم  رعایت نکردن ایمنی لوله کشی پکیج حادثه ساز می شود. راهکارهای ساده ای هست تا ما و شما جانمان را در امان نگه داریم.

دودکش های استاندارد

مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، نتیجه مستقیم غیر استاندارد بودن وسایل گرمایشی و رعایت نکردن مسایل ایمنی است. نقص در دودکش ها مهمترین عامل گازگرفتگی است. در واقع 80درصد گاز گرفتگی ها به دلیل نقص در سیستم دودکش اتفاق می افتد. قطر کم لوله بخاری و شیب رو به پایین لوله ها، می تواند گاز حاصل از احتراق را به فضای خانه برگرداند. استفاده از لوله بخاری های آکاردئونی هم عامل دیگری برای انتشار گاز مونوکسید کربن است. چرا که این لوله ها به مروز زمان مقاومت خود را از دست می دهد و با سوراخ شدنش گاز را منتشر می کند.دودکش های داخل دیوار می تواند خطرساز شود اگر بی کیفیت باشد. پس توجه داشته باشید دودکش های داخل دبوراز از جنس مصالح ساختمانی مقاوم ساخته شده باشد.دودکش های سیمانی داخل ساختمان را چک کنید؛ ترک داشتن این دودکش ها می تواند به حادثه تلخ گاز گرفتگی منجر شود.

دودکش مشترک، ممنوع!

 حتما برای هر وسیله گرمایشی از یک دودکش مستقل استفاده کنید. بارها دیده شده برای تخلیه دودهای حاصل از موتورخانه آپارتمان، یک دودکش بزرگ در داخل ساختمان تعبیه شده و از هرطبقه هم یک انشعاب به این دودکش بزرگ متصل شده است. این کار فوق العاده خطرناک است و فضای ساختمان را ناایمن می کند.

آیینه، نخ و سنگ

کافی است هنگام نصب بخاری، ابتدا از باز بودن مسیر دودکش در پشت بام مطمئن شوید. گاهی اوقات یک پرنده با ساخت لانه در ورودی دودکش می تواند جان شما را به خطر بیندازد. با  آزمایش یک تکه نخ و سنگ یا  رد انعکاس آیینه در روز می توانید از این موضوع مطمئن شوید. بعد از روشن کردن بخاری، با دست زدن به لوله، اطمینان پیدا کنید که عمل خروج دود بدون مشکل انجام می شود. راه آن هم، گرم بودن لوله است.استفاده از شومینه در فضاهای دربسته به سبب احتراق، خطرناک است. پس ایمنی خانواده تان را فدای زیبایی ظاهری خانه نکنید.

کلاهکH نصب کنید

با وجود توصیه های مکرر، باز هم در محله های منطقه موارد متعددی دیده می شود که شهروندان برای راحت کردن کار خود، لوله های بخاری را از پنجره بیرون می کشند و در اشتباه دوم، لوله را به صورت افقی قرار می دهند. این کار خطرات جبران ناپذیری دارد. در صورت اجبار برای نصب لوله از پنجره، به ازای کشیدن هر یک متر لوله افقی باید 3 متر به صورت عمودی و روبه بالا نصب شود و انتهای آن حتما مجهز به کلاهک  H باشد. دودکش های دیواری باید حداقل 60 سانتی متر بالاتر از پشت بام ادامه داشته باشد و در انتهای آن هم حتما کلاهک H نصب شود. لوله بالای پشت بام باید از استقامت و ایستائی لازم برخوردارباشد تا با وزش باد یا وارد آمدن ضربه ناگهانی مانند نشستن پرنده بر روی آن از جای خود کنده نشود.

این سرماخوردگی نیست

 یک مشکل در تشخیص گازگرفتگی، شباهت علائم آن با سرماخوردگی است؛ شخص احساس رخوت می کند و دوست دارد استراحت کند. گاز مونوکسید کردن بر سلول های مغزی اثر می گذارد و هوشیاری فرد را مختل می کند. در این حالت فرد مسموم بدون این که دردی حس کند، به خواب فرو رفته و فوت می کند. پس حواستان باشد. اگر دچار سردرد، سرگیجه، سیاهی رفتن چشم، اختلال در  هوشیاری، تهوع و استفراغ، ضعف جسمانی، خمیازه کشیدن بیش از حد و کاهش قدرت عضلانی شدید، این احتمال را بدهید که دچار گازگرفتگی شده اید. پس سریع پنجره ها را باز کنید و در هوای آزاد نفس بکشید.

گازگرفتگی در پارکینگ!

گاهی همسایه هایمان صبح برای بیرون بردن خودروی خود، دقایقی موتور آن را در پارکینگ روشن می گذارد. او با این کار، هم خودش و هم سایر اهالی ساختمان را در معرض خطر قرار می دهد چرا که تولید گاز مونوکسید کربن آن هم در فضای بسته می تواند فرد را دچار گازگرفتگی کند. به خصوص حالا که کروناست و بچه ها وقت خود را برای بازی در پارکینگ خانه ها می گذرانند.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا