زناشویی و جنسی

علت گریه بعد از رابطه جنسی

گریه در حین یا بعد از رابطه جنسی اندوه پسا آمیزشی نامیده می شود که می تواند به دلایل مختلفی از جمله شادی، درد، اضطراب یا احساس شرم باشد.

گریه کردن بعد از رابطه جنسی

چنانچه حین و یا پس از رابطه جنسی گریه کرده اید بدانید که امری طبیعی است و ممکن است اشک شادی، اشک تسکین و یا کمی مالیخولیا باشند. اشک در حین یا بعد از رابطه جنسی نیز می تواند یک واکنش کاملا فیزیکی باشد.

گریه بعد رابطه

از لحاظ پزشکی، گریه بعد از رابطه جنسی اندوه پسا آمیزشی نامیده می شود و علائم آن شامل اشک ناراحتی و تحریک پذیری است، حتی اگر رابطه جنسی رضایت بخش بوده باشد. لزوما بی قراری بعد از رابطه جنسی نیازی به ارگاسم ندارد و صرف نظر از جنسیت و گرایش جنسیتی ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد.

گریه بعد رابطه

دلایل گریه بعد از رابطه زناشویی

تحقیقات در این باره محدود است اما برخی دلایل شایع عبارتند از:

شادی

طیف وسیعی از احساسات سبب گریه می شوند که همه این ها بد نیستند. احتمالا ” اشک شادی ” در عروسی یا تولد را تجربه کرده اید. همین اتفاق می تواند حین رابطه جنسی یا بعد از آن نیز رخ دهد.

این می تواند بدان دلیل باشد که شاید شما بیش از حد عاشق هستید یا شاید از رابطه جنسی نهایت رضایت را دارید. اگر مدتی است که رابطه جنسی برقرار نکرده اید این احساسات می تواند شدیدتر باشد.

گریه زنان

غرق بودن در یک سناریو

آیا دراین لحظه ها گم شده اید؟ آیا در حین رابطه جنسی خیال پردازی می کردید؟

این سناریوها می توانند تنش را افزایش داده و یک صحنه عاطفی ایجاد کنند. اشک در این لحظه ممکن است به این معنا باشد که شما به راحتی تحت تاثیر هیجان قرار گرفته اید. اگر در مورد گریه کردن حین رابطه جنسی احساس خوشایندی ندارید در رابطه خود تغییراتی ایجاد کنید.

تحت تاثیر واکنش بدن

آیا بهترین ارگاسم را تجربه کرده اید؟ لذت رابطه جنسی با فعالیت فیزیکی شدید باعث ارگاسم شما می شود بنابراین عجیب نیست که گریه کنید. برعکس ممکن است از عدم پاسخگویی بدن یا به ارگاسم نرسیدن تحت تاثیر قرار گرفته باشید. اگر به دنبال یک رابطه جنسی عالی بوده اید و به هدف خود نرسیده اید ممکن است بر اثر تنش، گریه کنید.

crying after sex

درد

به دلایل زیادی ممکن است حین رابطه جنسی احساس درد داشته باشید.

مقاربت دردناک دیسپارونیا نامیده می شود که شامل درد حین یا بعد از رابطه به علت:

 • کافی نبون لوبریکانت
 • ضربه یا تحریک دستگاه تناسلی
 • عفونت مجاری ادراری یا واژن
 • اگزما یا سایر بیماری های پوستی نزدیک دستگاه تناسلی
 • اسپاسم عضلانی واژن که واژینیسموس نامیده میشود
 • و یا ناهنجاری های مادرزادی باشد.

درد فیزیکی در حین رابطه جنسی قابل درمان است و نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

در این بخش  از سلامت آنلاین توصیه می کنیم چنانچه درد شما در حدی است که روابط جنسی تان را با مشکل مواجه کرده است با همسر خود صحبت کنید تا به شما در کاهش رابطه ای بی درد کمک کند. روشی را بیابید که هر دو شما از ان لذت ببرید.

مقاربت دردناک

اضطراب

گریه یک واکنش طبیعی در برابر استرس، ترس و اضطراب است. اگر به هر دلیلی احساس اضطراب می کنید قبل از رابطه جنسی آن را کنترل و مدیریت کنید.

بدن ممکن است این احساسات را کنترل کند یا به آن توجهی نکند اما مغز متفاوت عمل می کند. بعد از رابطه جنسی ممکن است به این دلیل گریه کنید.

گاهی گریه پس از رابطه جنسی می تواند به این دلیل باشد که نگران این هستید آیا شریک جنسی خود را راضی کرده اید یا خیر. این احساس اضطراب ممکن است شما را احساساتی کرده و سبب گریه تان شود.

اضطراب

احساس شرم یا گناه

دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند باعث شود پس از رابطه جنسی احساس شرم یا گناه کنید و در نهایت گریه کنید.

در برهه ای از زندگی ممکن است همسرتان از رابطه جنسی به شما بد گفته باشد خصوصا در زمینه های خاص! لازم نیست این نظریه ها را اهمیت دهید زیرا لحظات نامناسبی را در ذهن شما می پروراند.

ممکن است حتی از مشکلات فیزیکی که دارید احساس خجالت کنید یا از این که عریان باشید احساس شرم کنید. احساس شرم یا گناه بعد از رابطه جنسی می تواند سبب گریه شود.

احساس شرم در رابطه

پاسخ بیولوژیکی

برخی از تخمین ها حاکی از آن است که 32-46 درصد از زنان اندوه پساآمیزشی را تجربه می کنند و این امر ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی باشد که در حین رابطه جنسی رخ می دهد و می تواند منجر به احساسات شدید شود. گریه کردن پس از رابطه جنسی می تواند یک مکانیسم طبیعی برای کاهش تنش و ارگاسم احساسی و جسمی باشد.

احساس سردرگمی

احساس سردرگمی بعد از رابطه جنسی غیر عادی نیست و ممکن است به دلیل خود جنسیتی باشد. مسائل حل نشده احساسی در مورد رابطه ممکن است به روابط زناشویی شما ضربه بزند.

ممکن است در مورد این که افراد دیگر در مورد شما چه نظری دارند دچار سردرگمی شوید. توجه داشته باشید که رابطه جنسی همیشه عالی پیش نمی رود و گاهی ممکن است یک یا هر دو زوج پس از رابطه جنسی احساس سردرگمی یا ناامیدی کنند.

گریه بعد رابطه زناشویی

افسردگی

اگر فردی هستید که بسیار گریه می کنید ممکن است علائمی از افسردگی یا سایر مشکلات روحی روانی باشد که این مشکلات باید بررسی و درمان شوند.

سایر نشانه های افسردگی عبارتند از:

 • ناراحتی
 • عصبانیت، تحریک یا خشم
 • تداخل درخواب یا احساس خستگی
 • نداشتن تمرکز و حافظه
 • تغییراتی در اشتها
 • درد هایی در بدن بدون دلیل
 • نداشتن تمایل به انجام امور عادی از جمله رابطه جنسی

شدت اندوه پساآمیزشی برای افرادی که افسردگی پس از زایمان را تجربه کرده اند می تواند بیشتر باشد که علت آن تغییرات هورمونی خواهد بود.

افسردگی

در هنگام گریه چه باید کرد؛راهکار چیست؟

 • به خودتان زمان بدهید.
 • با همسرتان صحبت کنید (حواستان باشد انتقاد نکنید اما ایده های خود را با او در میان بگذارید ) و سعی کنید رابطه خود را بهبود بخشید.
 • درمورد رابطه جنسی تان صحبت کنید.

نکته:

 • گریه در حین یا بعد از رابطه جنسی غیرمعمول نیست اما می تواند نشانه مشکلات عمیق تری باشد که باید به آن ها پرداخته شود.
 • اگر چه این اتفاق به طور منظم رخ دهد باید با یک درمانگر مشورت کنید زیرا آن ها می توانند مشکلات اساسی را بطور بالقوه برطرف و درمان نمایند.

منبع: issm / nimh

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا