سلامت فردیعلم و سلامتی

هر آنچه که در مورد سرماخوردگی اشتباه فهمیده ایم

سرما خوردگی بیماریی است که در بر اثر ورود و فعال شدن ویروس در بدن ما بوجود می آید. از گذشته در مورد این بیماری باورهایی وجود داشته است که  در میان این باورها، برخی باورهای غلط در بین مردم رایج است که به تصحیح چند مورد از آنها می پردازیم:

1. سرما خوردگی از سرمای زیاد ایجاد نمی شود.

نام این بیماری می تواند گول زننده باشد زیرا به نظر می آید که این بیماری با بروز سرمای شدید مربوط باشد اما این بیماری به علت ورود ویروس به بدن بوجود می آید و اتفاقا شیوع آن در فصل زمستان کاهش می یابد. بیشترین شیوع این بیماری در فصل های بهار و پاییز است که فصول مناسب برای شیوع ویروس این بیماری محسوب می شود.سرما

2. بیماری با عرق کردن از بدن خارج نمی شود.

ویروس های موجود در بدن ما تنها با ترشح مواد خاص از گلبول های سفید خون و سایر اقدامات دفاعی بدن از بین می روند. نابودی ویروس ها با گرم کردن بدن در صورتی امکان دارد که دما بسیار بالا برود و این دما موجب مرگ خودمان خواهد شد. پس گرم کردن و عرق کردن نمی تواند باعث نابودی یا خروج!! ویروس ها از بدن ما شوند. تنها کاری که این عرق کردن انجام می دهد، این است که چون احساس گرما می کنید احساس خوشایندی به شما دست می دهد.

3. بوسیدن فرد سرماخورده با رعایت برخی نکات بی ضرر است.

ویروس سرماخوردگی به تعداد بسیاری کمی در دهان یافت می شود، لذا بوسیدن فرد سرماخورده باعث بیماری شما نمی شود اما ترشحات بینی فرد بیمار حاوی تعداد زیادی از ویروس های فعال است و می تواند موجب بیماری ما شود. پس اگر فرد بیمار بهداشت فردی را بخوبی رعایت کرده باشد شما از طریق بوسیدن بیمار نخواهید شد.

بوس

4. باید علائم بیماری سرماخوردگی را درمان کرد.

بسیاری معتقدند که آبریزش و عطسه راه های دفاعی بدن برای دفع ویروس ها هستند و داروهای مسکن و سایر داروهایی که برای سرماخوردگی مصرف می شوند مانع از فعالیت دفاعی طبیعی بدن می شوند. در صورتی که درمان علائم بیماری سرماخوردگی می تواند در داشتن حس بهتر به ما کمک کند و همچنین کنترل این علائم مانند عطسه و آبریزش می تواند در کاهش انتشار ویروس کمک نموده و در جلوگیری از سرایت بیماری به اطرافیان مان موثر خواهد بود.

چند توصیه بهداشتی برای دوره سرماخوردگی:

  • دست خود را زود بزود بشویید تا از انتشار بیماری جلوگیری کرده باشید زیرا انتشار ویروس از طریق دست های آلوده یکی از دو روش عمده شیوع این بیماری است.
  • از اطرافیان خود حتما حداقل فاصله سی سانتی متر را رعایت کنید زیرا یکی دیگر از روش های شیوع بیماری از طریق تنفس ویروس ها است که می تواند به راحتی از طریق عطسه و یا آبریزش بینی فرد بیمار به فرد سالم منتقل شود.
  • در موقع عطسه حتما جلوی صورت و بینی خود را با دستمال بپوشانید تا از پخش شدن ویروس جلوگیری کنید. اگر در لحظه دستمال در دسترس ندارید از قسمت داخل کت یا کاپشن استفاده کرده و داخل آنها عطسه کنید یا حتی می توانید از آرنج لباس خود برای جلوگیری از پخش شدن ویروس در هوا استفاده نمایید.
  • خواب شبانه آرامی داشته باشید و تا جایی که می توانید شبها را خوب و با آرامش بخوابید. خواب آرام شبانه می تواند به بازسازی سیستم دفاعی بدن کمک زیادی بنماید و قدرت مقابله آن را در برابر ویروس ها افزایش دهد.
  • با انجام سه بار ورزش در هفته و هر بار 30 تا 45 دقیقه می توانید باعث مقاومت دستگاه تنفسی خود در برابر ویروس ها شوید.
  • در صورتی که مدت سرماخوردگی بیش از یک هفته تا ده روز طول کشید حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است دلایل مختلفی موجب ادامه یافتن بیماری باشد که حتما باید معاینه و در صورت ضرورت معالجات خاصی را دریافت نمائید. شایع ترین علت طولانی شدن سرماخوردگی سینوزیت است که باید به پزشک متخصص مراجعه نمائید. برای یافتن پزشک متخصص و گرفتن نوبت به وب سایت درمانکدهمراجعه و به سادگی و سرعت از پزشک متخصص نزدیک محل سکونت خود نوبت دریافت نمائید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا