روانشناسیعلم و سلامتی

روز مثبت اندیشی/بخش سوم

مثبت اندیشی یکی از الگوهای رفتاری سالم در جامعه است. با توجه به اینکه آینده هر شخص تا حد بالایی به نگرش او بستگی دارد، مثبت اندیشیدن می تواند مقدمات موفقیت و کامیابی را برای او فراهم کند. البته لازم به ذکر است که تنها مثبت اندیشی لازمه کار نیست، بلکه به این معنی می باشد که نگرش مثبت در زندگی می تواند انسان را به سمت کامیابی سوق دهد.

زمینه‌ساز موفقیت و کامیابی 

به همین بهانه در این بخش از سلامت آنلاین گفتگویی داشتیم با یک متخصص حوزه روانشناسی درباره اثرات مثبت اندیشی و تاثیر آن بر زندگی فردی.

رقیةالسادات حسینی، رواندرمانگر و دارای مدرک کارشناسی ارشد روانشاسی بالینی. رویکرد اصلی درمانی ایشان واقعیت‌درمانی می‌باشد.

مثبت اندیشی اثرات بسیار خوبی بر روی زندگی و حتی بدن ما دارد. با توجه به اینکه ذهن قدرت بالایی دارد مثبت اندیشی در بسیاری از مواقع غیرممکن ها را ممکن می کند! طبق تحقیقات، نگرش و تفکرات ما تکلیف آینده مان را مشخص می کند. به این معنی که مثبت اندیشی می تواند زمینه های اتفاقات مثبت در زندگی ما را فراهم کند.

اگر شخصی امید به زندگی داشته باشد حتما دارای زمینه فکری مثبت می باشد.

منفی بینی و منفی سازی علاوه بر این که ذهن را مسموم می‌کند، قدرت عملکرد مفید و مؤثر را از فرد می‌گیرد. هر گونه اهمال کاری یا تنبلی یا نداشتن اقدام برای تغییر، ریشه در همین پیش ذهنیت‌های منفی به امور دارد. تغییر نگرش و کسب دیدی مثبت توان پیدا کردن راه حل‌های خلاقانه برای ارتقا و رشد را فراهم می‌کند. اگر می‌خواهید در رسیدن به اهداف و برنامه‌هایتان با قدرت بیشتری به پیش روید و احتمال کسب موفقیت‌ها را برای خود بالا ببرید اولین مرحله داشتن نگرشی مثبت است.

مثبت اندیشی

البته باید در ارتباط با افکار مثبت محتاط باشیم و اطمینان حاصل کنیم که در جهت درست مدیریت می شود. بیش از یک راه برای مثبت فکر کردن درباره آینده وجود دارد. مثبت فکر کردن به معنی ساده اندیشی درباره اتفاقات نیست. هر کس چنین تفکری داشته باشد دچار اشتباه بزرگی است چه بسا که این ساده اندیشی وی را از انجام فعالیت و برنامه‌ریزی درست و یک طرح عملی واقع‌بینانه بازمی‌دارد که همین تفکر باعث شکست وی خواهد شد. در واقع می‌توان گفت مثبت فکر کردن باعث می‌شود انگیزه افراد برای اقدام عملی بیشتر شود و هر چه بیشتر برای انجام کارهای جدید انگیزه خواهند داشت که همین انگیزه احتمال دستیابی آنها به اهداف‌شان را بیشتر می‌کند.

این مطالب را هم ببینید: 

کوتاه با استاد محسن ابراهیمی به بهانه روز مثبت اندیشی/ بخش اول

قسمت دوم درباره مثبت اندیشی / دکتر رکسانا کارخانه

کسی که تفکر مثبت دارد می‌داند در نهایت موفق می‌شود، اما زمان و مسیر سختی برای رسیدن به موفقیت پیش رو دارد، بنابراین نهایت تلاش خود را می‌کند، تمامی جوانب را می‌سنجد و موانع موجود در مسیر را پیش‌بینی می‌کند و برای هر مانع احتمالی راه حل‌هایی را در نظر می‌گیرد، در واقع این مثبت اندیشی باعث تلاش بیشتر و دوراندیشی و آینده‌نگری فرد می‌شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا