دسته‌بندی نشده
موضوعات داغ

تعطیلی دو هفته ای تهران تنها راه شکست زنجیره انتقال کرونا

دکتر زالی:تنها راه موثر برای شکستن زنجیره انتقال ویروس کرونا تعطیلی و لاک‌داون است

دکتر علیرضا زالی در حاشیه سیزدهمین همایش تازه های علوم بهداشتی کشور که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد با بیان اینکه شرایط فعلی کشور اقتضا می‌کند که دو هفته تعطیلی در بسیاری از نقاط کشور اعمال کنیم گفت: درخواست تعطیلی دو هفته‌ای تهران به این دلیل  است که بتوانیم از این فرصت استفاده کنیم و یک زمان ریکاوری برای تیم درمان فراهم کنیم. افزایش فزاینده تعداد تخت‌های بستری کرونا در اکثر استانهای کشور موجب شده است که توان تیم‌های بهداشتی درمانی تحت‌الشعاع قرار بگیرد. نکته بعدی این است که به دلیل گستردگی میزان انتقال و آلودگی سریع و سرایت‌پذیری ویروس کرونا در اکثر فضاهای عمومی و اجتماعی کلانشهرها راهی جز تعطیلی برای شکستن این زنجیره انتقال باقی نگذاشته است.

وی افزود: تنها راه موثر برای شکستن زنجیره انتقال ویروس کرونا تعطیلی و لاک‌داون است و به همین دلیل در نظرات کارشناسی روسای دانشگاههای علوم پزشکی و نامه آن‌ها به وزیر بهداشت این مسئله آورده شده است.

زالی گفت: محدودیت‌های اعمال شده در سطح کشور تا کنون به اندازه کافی نتوانسته است زنجیر چرخ ویروس کرونا را بشکند ما امروز باید بپذیریم اکثر نقاط شهری ما به ویروس آلوده شدند و تنها راه شکست زنجیر توقف قابل قبول فعالیت‌های روزمره به مدت دو هفته است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر تاثیر تعطیلی دو هفته‌ای بر کنترل کرونا تصریح کرد :درخواست تعطیلی دو هفته‌ای علت علمی دارد. ویروس کرونا دوره نهفتگی دوهفتگی دارد به همین دلیل درخواست ما تعطیل دو هفته‌ای است و تعطیلی یک هفته‌ای از لحاظ اپیدمیولوژیک روی بیماری تاثیر ندارد.

فرمانده ستاد مدیریت کرونای کلانشهر تهران تاکید کرد: آن‌چه اهمیت دارد این است که این تعطیلی مقطعی است و برنامه‌های ما مانند بیماریابی فعال و امکان ردیابی بیماران پس از تعطیلی دو هفته‌ای باید جلوگیری از گسترش ویروس عملیاتی شود.

وی درخصوص تاثیر تعطیلی مشاغل پس از ساعت 18 بر جلوگیری از  گسترش کرونا گفت: در کلانشهر تهران زمان می‌برد تا بخواهیم تحلیلی از آثار این اقدام داشته باشیم اما به نظر می‌رسد که فعالیت‌های اقتصادی مشاغل و کارمندان عموما در ساعات اولیه روز صورت می‌گیرد و پس از ساعت 6 عصر اکثر ترددها غیرضروری است بنابراین ایجاد محدودیت‌های درون شهری در ساعاتی که با ریتم موجود در شهر همخوانی ندارد آثار دراز مدتی نخواهد داشت و یک امر گذراست.

زالی خاطرنشان کرد: می‌توانیم پس از اجابت درخواست تعطیلی دو هفته‌ای مدل‌های مختلفی را برای محدودیت‌ها طراحی کنیم.

وی با ارائه مثال ادامه داد: تغییرات شیفت کارمندان و مشاغل، زوج و فرد کردن برخی مشاغل، توسعه دادن ساعات کاری مشاغل ضروری و اساسی از جمله برنامه‌هایی است که می‌توان برای کاهش پیک ساعات فعالیت و تردد اجرا کرد.

انتهای پیام/.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا