علم و سلامتی

با تنظیم درست ماسک ،96 درصد کمتر در خطر ابتلا به کرونا قرار میگیرید

تاکنون اکثر مردم این پیام را دریافته اند که پوشیدن ماسک یکی از راه های متوقف کردن شیوع کووید – 19 است . اما اکنون مقامات عرصه سلامت یک گام جلوتر رفته و توصیه می کنند که فقط ماسک نزنید بلکه درست ماسک بزنید ! یک مطالعه توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا دریافت که فیت کردن و متناسب شدن ماسک ها روی صورت می تواند در برابر 96 درصد از ذرات معلق در هوا و انتشار کرونا ویروس حفاظت ایجاد کنند ؛ البته این رویداد زمانی ممکن است که هر دو فرد ماسک زده باشند ، در غیر این صورت حتی اگر یکی از طرفین ماسک نزده باشد ، فردی که ماسک پوشیده است تنها 5/64 تا 83 درصد در برابر ذرات منتقل کننده ویروس حفاظت می شود (بر اساس گزارش موبیدیتی و مورتالیتی در 10 فوریه توسط محققان) .

Rochelle Walensky  ، رئیس کل CDC در تاریخ 10 فوریه در White house briefing گفت : “می دانیم که از شنیدن در مورد ماسک و همین طور پوشیدن آن خسته شده اید ، اما دانشمندان در سال گذشته دریافتند که چگونه ماسک های موثر می توانند افراد را از ابتلا به کرونا حفظ کنند.”

او در ادامه گفت : “ماسک ها کارآمد هستند اما زمانی بهتر عمل می کنند که مناسب صورت بوده و درست پوشیده شوند.”

توجه به این پیام ، به ویژه با پیدایش انواع جدید ویروس در انگلستان ،آفریقای جنوبی و … که در حال شیوع گسترده در دنیا است ، هر روز نسبت به قبل حیاتی تر می شود. قبلاً مطالعات زیادی نشان داده اند که زدن ماسک میزان بخش شدن ذرات بزاق را هنگام صحبت کردن ، عطسه ، سرفه و تنفس کاهش می دهد .

همچنان تصاویر و ویدئو ها نشان می دهند که هوا و ذرات معلق از بالا ، پایین و کناره های ماسکی که به خوبی متناسب صورت نبوده و فیت نشده است ، فرار می کنند . طبق اظهارات Linsey Mar که یک مهندس محیط از Virginia Tech در Blacksburg  است: ” حتی یک شکاف کوچک می تواند عملکرد ماسک را تا 50 درصد کاهش دهد ؛ ماسک خوب ماسکی است که هم فیلتراسیون خوبی دارد و هم روی صورت خوابیده و متناسب با آن فیت شود . فیلتراسیون خوب ، ذرات را تا حد ممکن حذف کرده و خوب فیت شدن ماسک یعنی هیچ گونه جای نفوذ اطراف ماسک وجود نداشته تا از عبور هوا و ویروس جلوگیری شود .”

تعدادی از مطالعات اخیر نشان داده اند که برخی معیار های ساده جهت بهتر فیت کردن ماسک ، انتشار ذرات را نیز متوقف می کند ؛ این معیار ها شامل استفاده از محافظ گوش ، فیت کننده های ماسک و پوشیدن یک ماسک پارچه ای روی ماسک جراحی است .

مطالعات نشان می دهند که پوشیدن یک ماسک از دیگران در برابر ذرات پخش شده توسط آن فرد حفاظت می کند ، اما John Brooks پزشک عمومی و دبیر کل مقابله فوری در بحران کرونا در CDC و همکارانش ، می خواستند بدانند آیا ای ترفند های بهتر فیت کردن ماسک ، تأثیری در حفاظت از خود فردی که ماسک زده است ، دارد یا خیر.

شرایط آزمایش :

  • محققان از دو آدمک ساختگی که به فاصله 6 فوت در مقابل هم قرار داشتند ، استفاده کردند .
  • یکی از این آدمک ها منبع انتشار آب نمک (در سایزی که بتوانند ذرات کرونا ویروس را حمل کنند) بوده و دیگری به عنوان گیرنده عمل می کند .
  • هیچ گونه ویروسی در آزمایش به کار نرفت .

نحوه انجام آزمایش :

در برخی ارزیابی ها ماسک روی صورت یکی از آدمک ها بوده و در برخی دیگر هر دو آدمک ماسک داشتند ؛ محققان ارزیابی کردند که چه میزان ذرات آب شور به محدوده دهانی آدمک گیرنده رسیده و در بینی و گلو او نمایان می شود .

فیت کردن ماسک :

تیم تحقیقاتی دو سناریو جهت بهتر فیت شدن ماسک ها اجرا کرد : 1 – گره زدن انتهای بند ماسک برای بستن شکاف اطراف ماسک (تصویر سمت راست)  2 –استفاده از یک ماسک پارچه ای بر روی ماسک جراحی (تصویر سمت چپ)

آزمایش فیت کردن ماسک

نتایج آزمایش :

  • زمانی که گیرنده یک ماسک نا متناسب داشت ، نسبت به زمان ماسک نداشتن ، میزان ذرات رسیده به گلوی او 5/7 درصد کاهش یافت .
  • زمانی که منبع انتشار ذرات ماسک داشت ، میزان قرار گیری گیرنده در برابر ذرات 4.3 درصد کاهش یافت .
  • وقتی هر دو آدمک ماسک می زدند ، میزان تماس با ذرات ، 3/84 درصد کمتر از زمانی بود که ماسک نمی زدند. این نتیجه تا حدودی خوب است اما نه به آن خوبی که می توانست باشد !
  • وقتی گیرنده ماسک گره زده و متناسب صورتش می پوشید ، میزان خطر 5/64 درصد کاهش می یابد .
  • وقتی هر دو آدمک ماسک گره زده می پوشیدند ، ایمن سازی قوی تر شده و میزان خطر تا 9/95 درصد کاهش پیدا می کند .
  • پوشیدن یک ماسک پارچه ای روی ماسک جراحی ، باعث بهتر فیت شدن ماسک شده و وقتی آدمک گیرنده 2 ماسک پوشید ، در برابر 83 درصد از ذرات محافظت شد .
  • هنگامی که هر دو آدمک دو ماسک زدند ،  4/96 درصد از ذارت به محدوده دهانی آدمک گیرنده نرسیده و متوقف شدند .

این اطلاعات نشان می دهند که در واقع متناسب بودن و فیت شدن ماسک است که اهمیت دارد ! خوشبختانه روش های متعددی برای این کار در دسترس است .

David Rothamer ، مهندس مکانیک در دانشگاه مهندسی Wisconsin-Madison و همکارانش ابزاری به نام فیت کننده یا نگه دارنده ماسک را امتحان کردند ، این ابزار در واقع یک قاب لاستیکی است که دور ماسک قرار گرفته و ماسک را به صورت نزدیک و فیت می کند ؛ یک ماسک جراحی به تنهایی 20 درصد از ذرات معلقی که از دهان خارج شده و به هوا وارد می شود را  فیلتر کرده و به میزان اندکی از دیگران محافظت می کند . با فیت کننده ماسک ، در همان شرایط 90-95 درصد از ذرات فیلتر می شوند (طبق گزارشات Rothamer و همکارانش در 4 ژوئن در Medrexiv).

این گزارش هنوز توسط محققان و سازمان جهانی بهداشت آزمایش و بازبینی نشده است ، اما این میزان از فیلتراسیون باید به ایمن تر شدن فردی که خود ماسک را پوشیده نیز کمک کند . در شکل زیر تفاوت استفاده کردن و نکردن از فیت کننده ماسک ، به وضوح مشخص است :

Double masking mask rubber bands

ذرات معلق می توانند از بین شکاف های ماسک جراحی ای که به خوب روی صورت فیت نشده است پخش شوند ( تصویر چپ ) ، اما استفاده از یک فیت کننده ماسک بر روی ماسک جراحی – مثل نمونه طراحی شده توسط محققان دانشگاه Wisconsin-Madison –  می تواند از نشت ذرات پیشگیری کند (تصویر راست)

پوشیدن بیش از دو ماسک احتمالا فیلتراسیون را بهبود نمی بخشد و حتی ممکن است باعث خفه شدن صدا و ایجاد سختی در تنفس شود . Monica یکی از پزشکان بیماری های عفونی از دانشگاه California ، SanFrancisco می گوید : “بیش از دو ماسک ، نه ! لطفاً همین جا متوقف شوید”

Monica و Marr ، استراتژی استفاده از دو ماسک را به منظور فیت شدن ماسک جراحی در تاریخ 15 ژوئن پیشنهاد کردند ؛ همان طور که می دانید ، مواد سازنده ماسک جراحی به صورت الکترواستاتیکی شارژ می شوند ، همین امر منجر به دفع میکروب ها و فیلتر شدن ذرات می شود . ماسک پارچه ای شکاف های اطراف ، بالا و پایین ماسک جراحی را کم می کند ، اگر چه CDC زدن ماسک پارچه ای روی ماسک جراحی را آزمایش کرده است اما Gandhi می گوید : “که ترتیب زدن ماسک پارچه و جراحی اهمیتی ندارد” . تاکنون افزودن ماسک اضافی روی ماسک پارچه ای امتحان نشده است اما Gandhi معتقد است که این عمل احتمالا کمک کننده نیست ، به گفته او : “من فایده ای در این کار نمی بینم ، تنها ممکن است به فیت شدن ماسک کمک کند اما فیلتراسیون را افزایش نمی دهد”

به گفته Emily Sickbert-Bennett  ، اپیدمیولوژیست و متخصص ارشد پیشگیری از بیماری های عفونی در دانشگاه North Carolina Medical Center در Chapel Hill : “برای فیت کردن ماسک راه های ساده بسیاری وجود دارد” ؛ او و همکارانش در 10 دسامبر در JAMA Internal Medicine گزارش کردند که یک پوشش نخی-پلاستیکی روی ماسک جراحی ،  حدود 80 درصد فیلتراسیون را بهتر می کند .

فراتر از موضوع فیت کردن ماسک ، اهمیت پوشیدن ماسک برای همه افراد است ؛ همان طور که Sickbert-Bennett می گوید : “بهترین حالت در زدن دو ماسک زمانی اتفاق می افتد که شما و فردی که با او تعامل دارید هر دو ماسک داشته باشید”

منبع : sciencenews

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا